Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej (HSV)

ang. Herpes simplex virus infection

Zakażenie wirusem opryszczki zwykłej to często występujące schorzenie. Nosicielem wirusa jest, według szacunków, 80% populacji. Choroba może przebiegać bezobjawowo, co ma miejsce w większości przypadków, a osoba zainfekowana pozostaje nosicielem wirusa do końca życia. Występowanie schorzenia jest uzależnione w pewnym stopniu od zachowywania higieny osobistej. Ponadto, na zarażenie wirusem łatwiej podatne są kobiety.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyną powstania schorzenia jest wirus opryszczki zwykłej (Herpes simplex virus). Rozróżniamy jego dwa typy – HSV-1 oraz HSV-2. Pierwszy z nich wywołuje opryszczkę wargową, drugi natomiast powoduje objawy w obrębie narządów płciowych. Do zakażenia dochodzi drogą kontaktu bezpośredniego, najczęściej poprzez wydzieliny ustrojowe, choć również przez skórę. Komórki wirusa przemieszczają się do zwojów nerwów czuciowych (ale też nerwu czaszkowego – trójdzielnego), gdzie pozostają do końca życia. Przez długi okres mogą pozostawać w uśpieniu, uaktywniając się i wywołując objawy chorobowe w warunkach obniżonej odporności, zmiany temperatur czy stresu emocjonalnego.


Objawy

  • ból, pieczenie, mrowienie ust
  • grudka, pęcherzyk, nadżerka - zmiany opryszczkowe
  • powtarzalność występowania zmian opryszczkowych

Leczenie

W terapii stosowane są leki przeciwwirusowe (acyklowir), a także maści odkażające i osuszające miejsce zmienione przez wirus. Antybiotyki są wykorzystywane wyłącznie w przypadku wystąpienia dodatkowego zakażenia bakteryjnego. W sytuacji nasilenia się objawów ogólnych pacjentowi podaje się też leki przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Nie ma natomiast skutecznego sposobu na całkowite pozbycie się wirusa z organizmu.


Sugerowany specjalista