Zakażenie układu moczowego

ang. Urinary tract infection

Zakażenie układu moczowego jest schorzeniem, które dotyka znacznie częściej kobiet niż mężczyzn, z uwagi na anatomiczną budowę układu moczowego. Z tego powodu każdy przypadek zachorowania u mężczyzny traktuje się jako zakażenie powikłane, gdyż w normalnych warunkach bakterie nie powinny przekroczyć naturalnych barier organizmu. Ponadto może występować w postaci bezobjawowej (wtedy zazwyczaj nie ma konieczności podejmowania leczenia) lub objawowej.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta
Wiek: 19-44
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyną zakażenia układu moczowego jest przedostanie się bakterii powyżej cewki moczowej, np. do pęcherza moczowego, czyli do tych części układu, które powinny być jałowe. Najczęściej powodują je bakterie E. Coli, natomiast przy zakażeniu powikłanym mogą to być również bakterie Pseudomonas aeruginosa. Ponadto, ryzyko zachorowania zwiększają m.in. zastój moczu, kamica moczowa, cukrzyca, cewnik w pęcherzu czy leczenie immunopresyjne. Prawdopodobieństwo zakażenia wzrasta również z wiekiem.


Objawy

  • ból okolicy nadłonowej
  • częstomocz
  • dyzuria
  • krwiomocz
  • nietrzymanie moczu
  • silne i bolesne parcie na mocz

Leczenie

Leczenie opiera się głównie na stosowaniu leków bakteriobójczych (m.in. fluorochinolony), a także spożywaniu dużej ilości płynów. W zaawansowanych przypadkach, zwłaszcza, gdy dochodzi do zapalenia nerek, konieczne jest leczenie szpitalne i w tej sytuacji leki podawane są dożylnie lub domięśniowo.


Sugerowany specjalista