Stadium wczesne boreliozy z Lyme

ang. Early stage of Lyme disease

Borelioza, inaczej choroba z Lyme, to schorzenie wielonarządowe, mogące prowadzić do groźnych powikłań i zająć układ nerwowy, serce oraz stawy. Wczesne stadium boreliozy może mieć fazę miejscową, charakteryzującą się często występowaniem rumienia wędrującego, zwykle pojawiającego się po ok. tygodniu od zakażenia. Rozróżniania jest również faza wczesna rozsiana, w której pojawiać się mogą liczne rumienie (zwykle mniejsze niż w fazie miejscowej), rozwijają się także objawy grypopodobne. W niektórych przypadkach powstają również chłoniaki limfocytowe skóry. Nieleczone schorzenie może przejść w fazę późną (przewlekłą) i powodować ciężkie powikłania.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyną rozwinięcia się boreliozy jest zakażenie bakteriami z rodzaju Borelia. Bakterie te przenoszone są głównie przez kleszcze w każdym stadium rozwoju (choć nosicielami mogą być też inne owady, np. komary). Po ugryzieniu bakterie dostają się do organizmu człowieka wraz ze śliną pasożyta, a ich bytność może ograniczyć się tylko do jednego miejsca, ale również mogą zaatakować inne części ciała, np. duże stawy.


Objawy

  • ból gardła
  • ból głowy
  • chłoniak limfocytowy skóry
  • nieżyt nosa
  • osłabienie
  • osłabienie mięśni
  • rumień wędrujący
  • stan podgorączkowy lub gorączka

Leczenie

W leczeniu stosowana jest antybiotykoterapia, a w razie nasilonych objawów – leki przeciwbólowe i inne preparaty łagodzące objawy choroby. Czas trwania terapii jest zależny od postępu choroby. Zwykle trwa on ok. 4-6 tygodni. Jednak niektórzy lekarze są zdania, że borelioza powinna być leczona przez długi czas, gdyż krótka terapia jedynie uodparnia bakterie. Ważną kwestią jest również dobranie leków do formy bakterii, która dostała się do organizmu człowieka. Bakterie z rodzaju Borelia mogą mieć bowiem trzy formy, a każda z nich jest odporna na działanie pewnej grupy leków.


Sugerowany specjalista