Rwa kulszowa (Ischialgia)

ang. Neuritis ischiadica

Rwa kulszowa to zespół nieprzyjemnych doznań, występujących na skutek ucisku korzeni nerwów rdzeniowych, wychodzących z części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa. Ból najczęściej pojawia się w dolnym odcinku pleców, natomiast może również występować w kończynie dolnej, zwłaszcza w okolicy uda. Ryzyko wystąpienia schorzenia wzrasta po 30. roku życia.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyn wystąpienia rwy kulszowej jest wiele. Są to wszelkie stany prowadzące do ucisku nerwu kulszowego, jak urazy bądź zwyrodnienia kręgosłupa. Przyczynami mogą być również guzy nowotworowe czy cukrzyca, a ryzyko wzrasta w przypadku diety ubogiej w wapń i witaminy. Również intensywny wysiłek fizyczny może wywołać dolegliwość, zwłaszcza u osób, które do tej pory prowadziły siedzący tryb życia.


Objawy

  • jednostronny ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej
  • objaw Lasegue'a
  • osłabienie i drętwienie z powodu rwy
  • promieniowanie bólu rwy

Leczenie

W leczeniu rwy kulszowej pomocne będzie wykonywanie lekkich ćwiczeń rozciągających, wraz ze stopniową progresją, jednak występuje ryzyko, że ból wróci po ich zaprzestaniu. Pacjentom są podawane leki przeciwbólowe, a także zalecany jest odpoczynek. W ciężkich przypadkach stosuje się leczenie operacyjne.


Sugerowany specjalista