Rak jelita grubego

ang. Bowel cancer

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym rodzajem nowotworu złośliwego w Europie. Może wytworzyć się w każdej części jelita, jednak zwykle pojawia się w odbytnicy bądź okrężnicy. Przez długi czas może nie wywoływać żadnych objawów, co czyni go często zbyt późno wykrywanym. Bardzo prawdopodobne są przerzuty, zwykle do wątroby, choć również do mózgu, kości czy płuc. Postać histologiczna to w 90% przypadków rak gruczołowy.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyną zachorowania na raka jelita grubego mogą być takie schorzenia, jak długoletnie wrzodziejące zapalenie okrężnicy, przewlekłe nieswoiste zapalenie jelita czy polipy jelita grubego. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby są m.in. wielodniowe zaparcia, dieta z dużą zawartością tłuszczów zwierzęcych, dieta uboga w warzywa i owoce, a także otyłość. Choroba najczęściej dotyka osób, które ukończyły 40. rok życia.


Objawy

  • biegunka
  • biegunka z domieszką krwi
  • ból brzucha
  • przewlekła biegunka tłuszczowa
  • smoliste stolce
  • zaparcia

Leczenie

Najskuteczniejszą formą leczenia raka jelita grubego, zwłaszcza, gdy jest we wczesnym stadium zaawansowania i nie wystąpiły przerzuty, jest jego operacyjne usunięcie, wraz z fragmentem jelita oraz sąsiadującymi węzłami chłonnymi. Dodatkowo stosowana jest chemioterapia, w celu zmniejszenia guza przed operacją bądź zapobiegnięciu nawrotów i przerzutów. Chemioterapia jest również niezbędna, jeżeli nastąpiły przerzuty do innych częsci ciała. W przypadkach paliatywnych leczy się objawowo, w tym operacyjnie.


Sugerowany specjalista