Przewlekłe zapalenie trzustki

ang. Chronic pancreatitis

Przewlekłe zapalenie trzustki to schorzenie polegające na przedłużającym się procesie zapalnym tego gruczołu. Prowadzi to do upośledzenia czynności trzustki, co dotyczy zarówno funkcji zewnątrzwydzielniczej, czyli zaburzenia produkcji enzymów trawiennych, jak i wewnątrzwydzielniczej, tj. zaburzenia produkcji hormonów, w tym insuliny. Choroba może skutkować występowaniem objawów dopiero na etapie znacznego uszkodzenia trzustki. Ponadto, jej zaawansowane formy często są przyczyną innych schorzeń, np. cukrzycy. Przewlekłe zapalenie trzustki rozwija się częściej u mężczyzn.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Uważa się, że najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki jest nadmierne, regularne spożywanie alkoholu, zwłaszcza w połączeniu z paleniem tytoniu. Jednak nawet niewielkie ilości wypijanego regularnie alkoholu prowadzą do uszkodzenia tego gruczołu. Schorzenie może pojawić się również jako powikłanie ostrego zapalenia trzustki czy skutek uboczny przyjmowania niektórych leków (np. fenacetyny), występuje także często przy chorobach takich jak mukowiscydoza. Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększają uwarunkowania genetyczne, procesy autoimmunologiczne oraz odmienności w budowie przewodu trzustkowego.


Objawy

  • ból brzucha zlokalizowany w nadbrzuszu w PZT
  • przewlekła biegunka tłuszczowa
  • uczucie pełności w nadbrzuszu
  • utrata masy ciała
  • wymioty
  • wzdęcia

Leczenie

W przypadku autoimmunologicznego przewlekłego zapalenia trzustki stosuje się kortykoterapię. W innych sytuacjach wykorzystywane jest leczenie objawowe, przeciwbólowe, endoskopowe i operacyjne. Dobór sposobu leczenia zależy w dużej mierze od dominujących objawów. Jednak niezależnie od tego, w każdym przypadku konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej diety. Dieta powinna być bogatokaloryczna i bogatobiałkowa, lecz jednocześnie lekkostrawna oraz niskotłuszczowa. Obowiązuje również bezwzględny zakaz spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci.


Sugerowany specjalista