Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

ang. Chronic Obstructive Pulmonary Disease | COPD

Przewlekła choroba obturacyjna płuc polega na postępującym ograniczaniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Jest skutkiem przewlekłego stanu zapalnego oskrzeli – począwszy od małych aż do większych. Charakteryzuje się dużą ilością zalegającego i odksztuszanego śluzu, a w wyniku zniszczenia ścian pęcherzyków płucnych przez substancje znajdujące się w dymie tytoniowym rozwija się także rozedma płuc.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: 45-65
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Główną przyczyną powstawania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest palenie tytoniu, w dużej ilości i przez wiele lat. Zawarte w nim toksyny niszczą rzęski, w wyniku czego organizm zostaje pozbawiony zdolności oczyszczenia się, co prowadzi do przewlekłego zapalenia oskrzeli. Te z czasem, w połączeniu z rozedmą, przekształca się w przewlekłą obutracyjną chorobę płuc. Do rozwoju schorzenia mogą również przyczynić się uwarunkowania genetyczne (niedobór alfa-1-antytrypsyny).


Objawy

  • ból w klatce piersiowej o charakterze opłucnowym
  • duszność
  • kaszel
  • świszczący oddech

Leczenie

Na wczesnym etapie rozwoju często wystarczy zadbać o higieniczny tryb życia, obejmujący m.in. prawidłową dietę i aktywność fizyczną oraz – obowiązkowo – rzucenie palenia. W bardziej zaawansowanym stadium stosowane jest leczenie objawowe za pomocą leków rozszerzających oskrzela, leki wykrztuśne oraz zmniejszające produkcję wydzieliny oskrzelowej. W cięższych przypadkach pacjent jest poddawany tlenoterapii. Możliwe jest również zastosowania zabiegów torakochirurgicznych, w trakcie których usuwa się pęcherze rozedmowe. Jednak nie każdy chory może mieć przeprowadzony taki zabieg, jest on bowiem bardzo obciążający dla pacjenta. W terapii wykorzystywana jest również transplantacja płuc.


Sugerowany specjalista