Przewlekła niewydolność żylna

ang. Chronic venous insufficiency

Schorzenie to wynika z uszkodzenia zastawek w żyłach, przez co krew nie jest w stanie prawidłowo powracać do serca. W wyniku tego część krwi cofa się, zalegając w żyłach, a także rozciąga je, utrudniając prawidłową pracę układu krwionośnego. Schorzenie dotyka częściej kobiety niż mężczyzn.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: 45-65
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Choroba może rozwijać się jako powikłanie żylaków nóg. Duże znaczenie odgrywa także wiek oraz siedzący tryb życia bądź praca stojąca. Do powstawania schorzenia przyczynia się również otyłość, przebyte ciąże, palenie tytoniu, leki hormonalne oraz przebyte zakrzepice żylne. Ponadto, osoby, których rodzice cierpieli na tę przypadłość, są w dużo większym stopniu narażone na wystąpienie choroby.


Objawy

  • bolesne kurcze łydek, zwłaszcza nocą, ustępujące w spoczynku i po uniesieniu nóg
  • rdzawobrązowe przebarwienia skóry goleni
  • teleangiektazje na podudziach
  • uczucie „ciężkości” kończyn dolnych i ich nadmiernej „pełności”
  • zespół „niespokojnych nóg”
  • żylaki żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej

Leczenie

W leczeniu stosuje się leki przeciwzakrzepowe oraz flebotropowe. Skuteczna jest również terapia uciskowa, polegająca na założeniu opaski elastycznej, gdzie największy ucisk występuje w kostce nogi i jest coraz mniejszy wraz ze zbliżaniem się do tułowia. Umożliwia to łatwiejszy przepływ krwi przez kończynę z powrotem do serca. Stosowana jest także skleroterapia żył bądź leczenie operacyjne.


Sugerowany specjalista