Pozaszpitalne zapalenie płuc (PZP)

ang. Community-acquired pneumonia

Pozaszpitalne zapalenie płuc to schorzenie, w którym dochodzi do zapalenia dolnych dróg oddechowych. Najczęściej powodują je drobnoustroje chorobotwórcze, jak wirusy, bakterie czy grzyby. Schorzenie charakteryzuje wystąpieniem takich objawów, jak kaszel czy gorączka, a także trudności z oddychaniem, zwłaszcza w pozycji leżącej. Od zapalenia oskrzeli różni się przyspieszoną akcją serca (ponad 100 uderzeń na minutę), a także zwiększoną częstotliwością oddechów (powyżej 24 na minutę).

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Schorzenie powstaje w wyniku zakażenia drobnoustrojami, najczęściej bakteriami Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, i atypowowymi Mycoplasma pneumoniae. Ponadto, chorobę mogą powodować również m.in. chlamydie i wirusy (np. wirus grypy). Rzadziej pozaszpitalne zapalenie płuc jest wynikiem zakażenia gronkowcem.


Objawy

  • ból w klatce piersiowej o charakterze opłucnowym
  • dreszcze i poty
  • gorączka
  • kaszel
  • wykrztuszanie ropnej plwociny

Leczenie

Leczenie przebiega podobnie jak w przypadku przeziębienia. Jeżeli choroba wynika z zakażenia wirusowego, stosuje się leki przeciwgorączkowe, wykrztuśne i przeciwbólowe. Natomiast w przypadku, gdy schorzenie wywołały bakterie, pacjent otrzymuje antybiotyki. W ciężkich przypadkach stosowana jest tlenoterapia w szpitalu. Natomiast jeżeli wystąpił wysięk do opłucnej, płyn usuwa się za pomocą punkcji.


Sugerowany specjalista