Osteoporoza

ang. Osteoporosis

Osteoporoza to choroba, w przypadku której występują zaburzenia w mineralizacji kości. W wyniku tego tkanka kostna charakteryzuje się zmniejszoną wytrzymałością, a co za tym idzie – zwiększoną podatnością na złamania, nawet przy niewielkich urazach, które nie spowodowałyby takiego uszkodzenia u zdrowego człowieka. Ponadto, w wyniku choroby tkanka kostna goi się dłużej i trudniej dochodzi do jej zrostu. Osteoporoza występuje kilkakrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, a dodatkowo u kobiet zwiększone ryzyko zachorowania pojawia się dużo wcześniej. Schorzenie to możemy podzielić na pierwotne (niewywołane lekami czy innymi chorobami) oraz wtórne.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta
Wiek: 65+
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyną osteoporozy pierwotnej jest najczęściej wiek – u osób starszych spada wchłanianie wapnia, a więc zmniejsza się jego ilość w kościach, w wyniku czego stają się one bardziej podatne na złamania. Drugą przyczyną jest przebyta menopauza i związany z nią niski poziom estrogenów. Natomiast typ wtórny może być powodowany przez cukrzycę, przewlekłą niewydolność nerek, nowotwory czy hemofilię. Wpływ mają również przebyte urazy kości, bardzo niska waga ciała u kobiet (BMI<18), nadczynność nadnerczy lub tarczycy, a także dieta uboga w wapń. Ryzyko zachorowania zwiększa się także wraz z przyjmowaniem takich leków, jak glikokortykosteroidy, heparyna niefrakcjonowana czy leki przeciwpadaczkowe.


Objawy

  • bóle kości długich pod wpływem obciążenia
  • patologiczne złamanie kości
  • wolne gojenie się złamań

Leczenie

Osteoporozę leczy się farmakologicznie, lekiem pierwszego wyboru są bifosforany. Niezmiernie ważne jest również prowadzenie odpowiedniego trybu życia – zadbanie o aktywność fizyczną oraz o odpowiednią dietę. Dieta powinna być bogata w białko, wapń oraz witaminę D, dotyczy to zarówno posiłków, jak i suplementów. Należy unikać alkoholu i nikotyny. Chorych edukuje się również w zakresie zachowania ostrożności, mającej przeciwdziałać ryzyku doznania urazów kości, np. w wyniku upadku.


Sugerowany specjalista