Nikotynizm (Palenie papierosów)

ang. Nicotine addiction

Uzależnienie od nikotyny jest jednym z najczęściej występujących nałogów, a sama nikotyna jest bardzo silnie uzależniająca, zwłaszcza w połączeniu z niektórymi zawartymi w papierosach substancjami. Palenie papierosów obniża apetyt, łagodzi stres (jest to efekt placebo), a także stanowi dodatek towarzyski i z tego powodu wiele osób zaczyna palić. Pomimo prowadzonych kampanii antynikotynowych, odsetek palaczy na całym świecie jest w dalszym ciągu ogromny. Natomiast długotrwałe palenie jest przyczyną wielu chorób, szczególnie układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, jak choćby rak płuc czy miażdżyca, co jest spowodowane występowaniem w dymie papierosowym ogromnej ilości szkodliwych dla ludzkiego organizmu substancji chemicznych.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Nikotyna, wraz z zawartymi w papierosach substancjami chemicznymi, jest bardzo silnie uzależniającą substancją, stąd już po bardzo krótkim okresie człowiek popada w nałóg. Przyczyny rozpoczęcia palenia bywają różne, choć szacuje się, że zwykle ma to podłoże towarzyskie. Do rozpoczęcia palenia mogą również przyczyniać się uwarunkowania genetyczne ułatwiające wpadanie w nałogi, przebywanie w otoczeniu osób palących, wychowanie w domu, w którym rodzice palili papierosy. Trwanie w nałogu ma podłoże uzależnienia fizycznego, ale również psychicznego – pacjent jest uzależniony od samego rytuału palenia papierosa. Ale nikotyna też powoduje natychmiastowe chwilowe poprawnienie się nastroju człowieka, wzrost koncentracji oraz pobudzenie i dla takiego efektu wiele osób kontynuje palenie.


Objawy

  • codzienne palenie
  • palenie w sytuacjach stresowych
  • przymus porannego zapalenia papierosa

Leczenie

W terapii stosuje się różne substytuty, np. plastry lub gumy do żucia zawierające nikotynę. Wprowadzana jest też edukacja pacjenta oraz próba wywołania motywacji do zaprzestania palenia. Substytuty nikotyny odznaczają się stosunkowo niską skutecznością, natomiast wydajniejszą metodą może być odpowiednia psychoterapia, dzięki której pacjent uczy się pozbyć odruchu sięgnięcia po papierosa. Niemniej, ryzyko powrotu do nałogu utrzymuje się kilka lat po zaprzestaniu palenia, a niektóre osoby wracają do tego nawet po kilku dekadach.


Sugerowany specjalista