Nadciśnienie tętnicze

ang. Hypertension

Nadciśnienie tętnicze to podwyższone ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych. Rozpoznawane jest wtedy, gdy wartość podczas badania przekracza 140/90 mmHG, przy czym – może dotyczyć tylko jednej z tych liczb. Samo schorzenie potrafi przed długie lata nie być w jakikolwiek sposób dokuczliwe. Jednak nieleczone, może doprowadzić m.in. do nagłego zawału lub udaru.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Nadciśnienie jest w 95% przypadków wynikiem uwarunkowań genetycznych – jest to tzw. nadciśnienie pierwotne. Pojawia się ono samoistnie wraz z wiekiem. Pozostałe przypadki, występujące zwłaszcza u młodych ludzi, to nadciśnienie wtórne, będące wynikiem innych chorób, np. chorób nerek, wad serca, zaburzeń hormonalnych czy zwężenia aorty.


Objawy

  • ataksja (niezborność ruchowa)
  • ból głowy
  • łatwe męczenie się
  • zaburzenia snu

Leczenie

Leczenie rozpoczyna się od ustalenia typu nadciśnienia, wykluczając wtórne. Następnie, w każdym przypadku, stosuje się metody niefamakologiczne, takie jak odpowiednia dieta, włączenie umiarkowanej aktywności fizycznej, odstawienie używek i utrzymywanie prawidłowej wagi. Często wystarczają one do unormowania ciśnienia. W leczeniu farmakologicznym wykorzystywane są leki obniżające ciśnienie, a także moczopędne. Jeżeli schorzenie jest spowodowane zwężeniem tętnic, możliwe jest zastosowanie małoinwazyjnego leczenia zabiegowego, czyli plastyki tętnic.


Sugerowany specjalista