Mięśniaki macicy

ang. Myoma (uteri)

Mięśniak macicy to schorzenie, które dotyka co piątej kobiety po 35. roku życia, a w przypadku miesiączkujących kobiet po 50 r.ż. - połowę z nich. Schorzenie to stanowi ponad 90% wszystkich łagodnych guzów narządów rodnych u kobiet. Przybiera ono postać guzów i nie powoduje przerzutów do innych tkanek.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyny powstawania nie są znane. Jako czynniki sprzyjające pojawianiu się mięśniaków wskazywane są uwarunkowania genetyczne. Przyczyna może również leżeć w zaburzeniach równowagi hormonalnej organizmu – schorzenie występuje najczęściej u kobiet, które mają wysoki poziom estrogenów, ale niski poziom progesteronu.


Objawy

  • ból brzucha
  • krwawienie między miesiączkami
  • nieregularne miesiączki
  • obfite miesiączki
  • parcie na mocz i ucisk w podbrzuszu
  • przedłużone miesiączki

Leczenie

U kobiet, które nie odczuwają dolegliwości z powodu wykrytych mięśniaków, guzy podlegają jedynie kontrolnym badaniom, przeprowadzanym co pół roku. Badania te mają na celu obserwowanie, czy nie następują zmiany złośliwe. Jeżeli objawy są niewielkie, stosowana jest terapia hormonalna oraz podawane są leki przeciwbólowe. Istnieje również metoda, polegająca na podaniu do tętnicy macicy środków, które uniemożliwiają przedostanie się mięśniaka do krwi. W zaawansowanych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne, wycinając guzy lub całą macicę.


Sugerowany specjalista