Miastenia rzekomoporaźna (Choroba Erba-Goldflama)

ang. Myasthenia Gravis

Miastenia rzekomoporaźna, zwana inaczej chorobą Erba-Goldflama, to schorzenie przewlekłe. Sprawia, ono że w ciele chorego następuje niszczenie receptorów acetylocholiny (neuroprzekaźnika potrzebnego m.in. do skurczu mięśni), w wyniku procesu autoimmunologicznego. Sprawia to, że mięśnie przestają działać prawidłowo, dużo szybciej się męcząc, co utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: 19-44
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyną schorzenia jest proces autoimmunologiczny – układ odpornościowy wytwarza przeciwciała, które atakują receptory acetylocholiny. Zjawisko najprawdopodobniej rozpoczyna się w grasicy, gdyż u osób cierpiących na chorobę Erba-Goldflama zaobserwowano rozrost tego gruczołu, a także niekiedy występujące guzy.


Objawy

  • diplopia miasteniczna
  • opadanie powiek
  • opadanie żuchwy
  • osłabienie mięśni rąk
  • zaburzenia artykulacji

Leczenie

W leczeniu stosuje się przede wszystkim środki hamujące działanie enzymu rozkładającego acetylocholinę. Dzięki temu można uzyskać jej większe stężenie we krwi. Poza tym, pacjentowi podaje się również leki immunopresyjne, co powoduje zniszczenie błędnych przeciwciał. U sporej części osób skuteczne jest usunięcie grasicy.


Sugerowany specjalista