Kamica żółciowa (kamica pęcherzyka żółciowego, kamica przewodowa)

ang. Cholelithiasis, Gallstones

Kamica żółciowa to choroba, w przypadku której dochodzi do powstania złogów (cholesterolowych lub barwnikowych) w pęcherzyku żółciowym lub przewodach żółciowych. Zależnie od miejsca powstania, wyróżniamy kamicę pęcherzyka żółciowego lub kamicę przewodową. Bardziej niebezpieczną formą jest ta druga, w tym przypadku występuje bowiem podwyższone ryzyko zablokowania i uszkodzenia przewodu żółciowego wspólnego, co niesie ze sobą ryzyko wystąpienia groźnych powikłań. Szacuje się, że na schorzenie to cierpi nawet 30% osób.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyna odkładania się złogów w pęcherzyku i przewodach żółciowych nie jest do końca znana. Natomiast w wyniku ich powstawania podrażniona zostaje błona śluzowa dróg żółciowych, prowadząc do wystąpienia stanu zapalnego. Kamienie z kolei, blokując prawidłowy przepływ żółci, uniemożliwiają prawidłowe trawienie, zwłaszcza ciężkostrawnych potraw. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia choroby są m.in. otyłość, niedokrwistość, nieswoiste zapalenia jelit, marskość wątroby, leczenie fibratami. Ponadto, prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta z wiekiem, a kobiety są narażone w większym stopniu niż mężczyźni.


Objawy

  • ból i uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu po posiłku
  • Napadowy ból brzucha (kolka żółciowa)
  • nudności
  • świąd skóry
  • wymioty
  • wzdęcia
  • zgaga
  • żółtaczka

Leczenie

Istnieją farmakologiczne metody leczenia – przy pomocy kwasu ursodeoksycholowego. Kwas ten jest naturalnym składnikiem żółci. Jednak sposoby te są uważane za mało skuteczne, a już zupełnie nieskuteczne w przypadku kamicy w stopniu zaawansowanym. W dodatku są bardzo kosztowne. Dlatego najlepszą metodą leczenia jest cholecystektomia, czyli zabieg chirurgicznego usunięcia pęcherzyka żółciowego. Najczęściej wykonuje się go laparoskopowo, jednak w nagłych przypadkach możliwe są operacje sposobem otwartym.


Sugerowany specjalista