Guzki zapalne powiek - jęczmień i gradówka

ang. Chalazion and hordeolum (stye)

Jęczmień to zapalny guzek, wywołany ostrym miejscowym zakażeniem powiek. Występuje najczęściej u osób w wieku 20-40 lat. W zależności od dokładnej lokalizacji (typ zaczopowanego gruczołu) może być usytuowany na zewnątrz lub wewnątrz. Oprócz tego może być pojedynczy lub mnogi - w zależności od ilości zmian. W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy nie zostaje wyleczony, przechodzi w postać przewlekłą – gradówkę.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: 19-44
Sezon: Cały rok

Przyczyna

W ponad 90% przypadków jęczmień jest spowodowany zakażeniem bakteriami gronkowca. Pod wpływem ich działania dochodzi do zaczopowania gruczołów łojowych, rzęskowych lub tarczkowych. Na pojawienie się schorzenia może mieć wpływ również podwyższone stężenie androgenów w organizmie, zwiększona lepkość wydzieliny łojowej bądź trądzik różowaty.


Objawy

  • ból powieki
  • guzek powieki
  • niezborność rogówkowa
  • obrzęk powieki jednostronny

Leczenie

Leczenie jęczmienia jest zachowawcze i polega na robieniu okładów oraz dbaniu o higienę. Pomocne są również masaże, a miejscowo podawane są antybiotyki w postaci kropli lub maści. W większości przypadków jęczmień pęka samoistnie, a jego mechaniczne otwarcie przyspiesza proces gojenia. Natomiast w przypadku większych jęczmieni, zwłaszcza wewnętrznych, otwarcia powinien dokonywać lekarz. Postać przewlekłą – gradówkę - leczy się chirurgicznie. Jeśli jednak nie okazuje się to skuteczne i zmiana odrasta, a dodatkowo jest jednostronna, pod uwagę brany jest proces nowotworowy i zostają powzięte adekwatne dla tego przypadku kroki.


Sugerowany specjalista