Endometrioza (Gruczolistość zewnętrzna)

ang. Endometriosis

Endometrioza to schorzenie, które polega na występowaniu komórek błony śluzowej macicy poza jamą macicy, np. w otrzewnej, jajnikach lub jelitach. Komórki te zachowują się podobnie do tych obecnych w macicy, reagując na zmiany hormonalne w organizmie. W wyniku tego, wraz z cyklem miesięcznym narastają, a potem złuszczają się, czemu towarzyszy krwawienie. Choroba dotyka co piątej miesiączkującej kobiety.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Istnieją dwie hipotezy dotyczące przyczyny powstawania endometriozy. Jedna z nich zakłada, że komórki nie do końca zróżnicowane w innych miejscach (np. w jajniku) ulegają przemianie w komórki endometrium. Natomiast według drugiej teorii komórki śluzówki macicy są transportowane wraz z krwią do innych miejsc, jak jajowody, zamiast na zewnątrz, a stamtąd przedostają się do pozostałych części organizmu, np. do jelit czy otrzewnej. Wiadomo jednak, że choroba powstaje w wyniku uwarunkowań genetycznych. Zaobserwowano również, że częściej występuje u kobiet wysokich, szczupłych i rudowłosych.


Objawy

  • bolesne miesiączki
  • ból miednicy
  • dyspareunia
  • dyzuria
  • obfite miesiączki
  • trudności z zajściem w ciążę

Leczenie

Chorym podawane są przede wszystkim leki przeciwbólowe. Stosowana może być również terapia hormonalna, w wyniku której obniżany jest poziom estrogenów. Niektórym kobietom zleca się antykoncepcję hormonalną. W bardziej zaawansowanych przypadkach podejmuje się leczenie operacyjne.


Sugerowany specjalista