Depresja

ang. Depression

Depresja to schorzenie związane z zaburzeniami nastroju (afektu). Jest to najczęściej występująca choroba psychiczna na świecie – dotyka ok. 10% populacji – a liczba zachorowań stale rośnie. Depresja bywa mylona ze zwykłym, dotykającym każdego spadkiem nastroju, jednak w jej przypadku stan ten utrzymuje się przez długi okres, a pacjent nie jest w stanie poradzić sobie z jej objawami. Chory przestaje odczuwać przyjemność, ma obniżoną samoocenę, a także zaburzenia koncentracji. Charakterystyczne jest stałe występowanie smutku, lęku, a także pojawianie się myśli samobójczych (samobójstwo popełnia ok. 25% chorych).

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Mechanizmy rozwijania się schorzenia nie są do końca poznane, jednak wiadomo, że pewną rolę w powstawaniu depresji odgrywa uwarunkowanie genetyczne – ryzyko zachorowania wzrasta u osób, które miały krewnych cierpiących na tę chorobę. U tych osób depresja może rozwinąć się bez uchwytnej przyczyny środowiskowej. Duży udział w powstawaniu choroby przypisywany jest również otoczeniu, w jakim człowiek przebywa, a także aktualnej sytuacji życiowej – częste niepowodzenia zawodowe czy osobiste mogą w znacznym stopniu wpłynąć na rozwój depresji. Występuje też rodzaj tego schorzenia, który jest wywołany za małą ilością światła słonecznego; zaobserwować go można zwłaszcza np. w krajach skandynawskich.


Objawy

  • anhedonia
  • dysforia
  • obniżenie nastroju
  • obniżenie nastroju przez co najmniej 2 tygodnie
  • poczucie winy
  • uczucie zmęczenia
  • utrata zainteresowań
  • zaburzenia snu

Leczenie

W leczeniu depresji stosowana jest głównie farmakoterapia. Trwa ona długo, co najmniej pół roku, a poprawę zauważa się najczęściej dopiero po kilku tygodniach. Oprócz terapii lekami, chory poddawany jest również psychoterapii. Natomiast w przypadku depresji związanej z brakiem światła słonecznego, u osób cierpiących na nią stosowana jest dodatkowo m.in. fototerapia.


Sugerowany specjalista