Choroba zwyrodnieniowa stawów

ang. Osteoarthritis

Choroba zwyrodnieniowa stawów, uważana za chorobę cywilizacyjną, to stan, w którym dochodzi do patologicznej przebudowy struktury stawów. Prowadzi to do ograniczenia ich ruchomości, a w konsekwencji do utrudnieniach w poruszaniu się i związanym z tym ograniczeniem aktywności fizycznej. Pojawiają się również dolegliwości bólowe. Zaawansowane stany mogą prowadzić do powykrzywiania stawów. Choroba obejmuje zazwyczaj jeden lub kilka stawów, rzadko wiele naraz. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem - schorzenie dotyka znakomitą większość osób starszych (prawie 90% populacji).

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: 45-65
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Choroba zwyrodnieniowa stawów powstaje w wyniku zużywania się zawartej w nich tkanek. Najczęściej dzieje się to na skutek urazów mechanicznych, kumulujących się wraz z wiekiem, a także powstałych w wyniku przeciążania stawów, np. w trakcie uprawiania sportu lub wykonywania pracy fizycznej, polegającej na ciągłym powtarzaniu pewnych ruchów. Tkanka stawów nie jest w stanie zregenerować się całkowicie, co prowadzi do jej degradacji i pojawienia się wyrośli kostnych, których nagromadzenie powoduje usztywnienie stawu. Do czynników sprzyjających powstawaniu schorzenia należą również: otyłość, cykrzyca, skłonności genetyczne czy takie urazy jak zwichnięcia.


Objawy

  • ból startowy w stawach
  • ból staw przy palpacji
  • ból w ruchu stawu
  • ograniczenie ruchomości w stawie
  • trzeszczenie podczas ruchu

Leczenie

W leceniu choroby zwyrodnieniowej stawów stosuje się rehabilitację, która ma na celu powstrzymać dalsze uszkodzenia stawów. Pacjent jest edukowany również w zakresie postępowania – konieczności utrzymywania prawidłowej wagi ciała, prowadzenia umiarkowanie aktywnego trybu życia, stosowania odpowiedniej diety (dieta bogata w węglowodany może sprzyjać rozwojowi choroby). Wprowadzane jest również leczenie farmakologiczne, najczęściej przy wykorzystaniu paracetamolu, a w dalszej kolejności niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W zaawansowanych przypadkach chory korzysta z ułatwień w poruszaniu się, używając laski czy kul. W ostateczności stosuje się leczenie operacyjne – wszczepienie endoprotezy.


Sugerowany specjalista