Choroba przeziębieniowa (wirusowa)

ang. Cold

Choroba przeziębieniowa to stan, który spowodowany jest wirusowym zapaleniem nosa, gardła lub zatok przynosowych. Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową. Po infekcji następuje stopniowe pojawianie się objawów, a charakterystyczne dla tego schorzenia jest występowanie nieżytu nosa. Nasilone objawy trwają zwykle 2-3 dni.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: 19-44
Sezon: Jesień

Przyczyna

Przyczyną pojawienia się choroby przeziębieniowej jest infekcja wirusowa. Po dostaniu się do organizmu wirusy wnikają do komórek nabłonka dróg oddechowych, a następnie zaczynają się mnożyć. Prowadzi to do rozwoju zapalenia, przez które poszerzają się naczynia krwionośne, co wywołuje charakterystyczne objawy. Najczęściej do zainfekowania organizmu dochodzi drogą kropelkową, jednak może również to nastąpić drogą pokarmową oraz przez bezpośredni kontakt z nosicielem.


Objawy

  • ból gardła
  • ból mięśni i stawów
  • chrypka
  • kaszel
  • niewielka gorączka
  • nieżyt nosa

Leczenie

W terapii stosowane jest leczenie objawowe. Zazwyczaj obejmuje ono podawanie m.in. leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Na wczesnym etapie rozwoju schorzenia można również zastosować leki antyhistaminowe. Konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, zwłaszcza wtedy, gdy pojawi się gorączka. Wskazane jest również rozgrzanie organizmu, np. poprzez ciepłą kąpiel, a także zapewnienie choremu dużej ilości snu i odpoczynku.


Sugerowany specjalista