Choroba Dupuytrena

ang. Dupuytren's contracture

Choroba Dupuytrena, zwana inaczej przykurczem Dupuytrena to schorzenie wynikające z bliznowacenia rozcięgna dłoniowego. Na wczesnym etapie choroby pojawiają się zgrubienia w obrębie dłoni, a po pewnym czasie dochodzi do wystąpienia przykurczu, który odbiera sprawność chorej ręce. Schorzenie występuje częściej u mężczyzn, a pojawia się zwykle między 40. a 60. rokiem życia. Dotyczy w większości przypadków palców serdecznego i małego.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyna powstawania choroby Dupuytrena nie jest do końca poznana. Uważa się, że wpływ na jej może mieć uwarunkowanie genetyczne (w kilkudziesięciu procentach przypadków schorzenie jest rodzinne). Pod uwagę brane są również czynniki mechaniczne: urazy, przeciążenia lub kumulujące się mikrourazy, wynikające z powtarzania tych samych czynności. Ponadto, z obserwacji wynika, że dodatkowymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na rozwój schorzenia, są współistniejące choroby (epilepsja, cukrzyca), spożywanie alkoholu czy palenie tytoniu.


Objawy

  • parestezje palców rąk
  • przykurcz palców ręki
  • zwężenie ręki

Leczenie

Główną metodą leczenia przykurczu Dupuytrena jest zabieg operacyjny. W jego wyniku dochodzi do wycięcia guzków i patologicznie zmienionych rozcięgień. Jeżeli operacja zostanie wykonana na wczesnym etapie choroby, pacjent ma duże szanse na odzyskanie całkowitej lub częściowej sprawności dłoni, dzięki zabiegom rehabilitacyjnym, takim jak kinezyterapia. Nie istnieje jednak metoda, która pozwoliłaby wyleczyć przyczyny schorzenia, w związku z tym w niektórych przypadkach zdarza się nawrót choroby.


Sugerowany specjalista