Bulimia (Żarłoczność psychiczna)

ang. Bulimia nervosa

Bulimia jest to mające podłoże psychiczne zaburzenie odżywiania, które objawia się u osób odchudzających się. Osoba taka miewa napady niekontrolowanego objadania się, w wyniku których zjada bardzo duże ilości wysokokalorycznych pokarmów. Po posiłku następuje poczucie winy, które skłania do prowokowania wymiotów, stosowania środków przeczyszczających, okresowego głodzenia się czy wykonywania bardzo wyczerpujących ćwiczeń fizycznych. Warto zaznaczyć, że waga chorych na bulimię zazwyczaj mieści się w normie, w przeciwieństwie do cierpiących na anoreksję. Schorzenie rozwija się najczęściej u młodych kobiet.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta
Wiek: 9-18
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyną rozwoju bulimii może być wpływ kulturowy, promujący bardzo szczupłą sylwetkę i wywołujący niezadowolenie z własnego ciała. Ponadto, powstanie schorzenia może wynikać z niestabilności emocjonalnej, poczucia beznadziejności czy mieć związek z depresją. Niektórzy specjaliści podają jako przyczynę czynniki biologiczne, takie jak podniesiony poziom hormonu stresu.


Objawy

  • kompensacyjne zachowania po napadzie objadania się
  • nadmierny wysiłek fizyczny
  • objadanie się

Leczenie

W leczeniu stosowana jest psychoterapia, mająca na celu zmianę wizji swojego ciała u chorej osoby. Psychoterapia może również być ukierunkowana na zwalczenie depresji oraz innych zaburzeń natury psychicznej, jeżeli te są przyczyną bulimii. W razie potrzeby wykorzystywana jest także farmakoterapia, lecząca objawy schorzenia.


Sugerowany specjalista