Astma

ang. Asthma

Astma, inaczej dychawica, to przewlekłe zapalne schorzenie, w którym następuje ograniczenie wydolności górnych dróg oddechowych. Uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. U osób dotkniętych astmą dochodzi do skurczu oskrzeli oraz obrzęku ich błony śluzowej; pojawiają się nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Powstają czopy śluzowe, a z czasem dochodzi do trwałego upośledzenia wydychania powietrza.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Dokładne przyczyny zachorowania na astmę są nieznane. Wiadomo jedynie, że w wyniku kontaktu z alergenem dochodzi do reakcji zapalnej w oskrzelach, przy czym – reakcja ta jest nadmierna, a proces zapalny zbyt przewlekły, co prowadzi do zniszczenia błony śluzowej. Rozróżniana jest również astma niealergiczna (nie wywołana alergenami), jednak tutaj mechanizm powstawania jest słabiej poznany. Ustalone zostało, że wpływ na rozwój astmy mają przede wszystkim skłonności genetyczne, a dodatkowe ryzyko podnosi palenie tytoniu oraz ciągły kontakt z alergenami.


Objawy

  • napadowa duszność wydechowa
  • suchy, napadowy kaszel
  • świszczący oddech

Leczenie

Podstawą terapii są leki modyfikujące przebieg choroby. Należą do nich między innymi sympatykomimetyki i glikokortykosteroidy. Ważna jest zmiana trybu życia, głównie ograniczenie kontaktu z alergenami. Choć sama astma jest nieuleczalna, jednak zazwyczaj ma przebieg lekki bądź umiarkowany. Dzięki temu chorzy, po zastosowaniu się do zaleceń, mogą w miarę prawidłowo funkcjonować.


Sugerowany specjalista