Alergia pokarmowa

ang. Food allergy

Szacuje się, że co trzecia osoba odczuwa dolegliwości z powodu zjedzenia nieodpowiedniego dla niej produktu spożywczego. Dolegliwości te nie są jednak alergią pokarmową. Alergia pokarmowa dotyczy znacznie mniejszej liczby osób, powoduje również znacznie poważniejsze objawy, włącznie z ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak zapalenie jelita grubego bądź atopowe zapalenie skóry. Objawy dotyczą zazwyczaj wielu narządów, ze skórą, układem oddechowym, sercowo-naczyniowym i pokarmowym na czele. Możliwy jest także wstrząs anafilaktyczny.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: Dowolny
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Alergia pokarmowa spowodowana jest nadmierną reakcją układu immunologicznego na nieszkodliwe alergeny pokarmowe, których jednak organizm nie toleruje. Bardzo często schorzenie jest uwarunkowane genetycznie. Naukowcy sądzą, również, że przyczyną uaktywniania się alergii jest coraz wyższa higiena życia oraz postęp medycyny – dotykające nasz organizm przez wieki drobnoustroje zostały znacznie ograniczone, w związku z czym układ odpornościowy nie ma przeciwko czemu działać i zaczyna pracować przy kontakcie z niegroźnymi substancjami. Inną potencjalną przyczyną są dodatki chemiczne znajdujące się w żywności.


Objawy

  • biegunka
  • ból brzucha
  • niedokrwistość jako objaw
  • niedożywienie
  • obniżenie nastroju
  • utrata masy ciała
  • wzdęcia

Leczenie

W przypadku nagłej, ostrej reakcji alergicznej konieczne jest leczenie farmakologiczne. Natomiast w dłuższej perspektywie ustala się, które produkty szkodzą danej osobie, a następnie eliminuje się je z jadłospisu. Dietę uzupełnia się również niekiedy lekami działającymi objawowo (np. leki przeciwhistaminowe).


Sugerowany specjalista