Akromegalia

ang. Acromegaly

Akromegalia to choroba, wynikająca z powstania w przysadce mózgowej guza, zwanego gruczolakiem. Guz powoduje nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu. Prowadzi to do rozrostu tkanek miękkich (małżowiny uszne, wargi), narządów wewnętrznych oraz kości krótkich i płaskich (powiększenie rąk, stóp). Charakterystyczne są również zaburzenia metaboliczne, funkcji narządów płciowych i pogrubienie rysów twarzy. Wszystko to prowadzi do skrócenia życia u nieleczonych osób. W nielicznych przypadkach guz może być również umiejscowiony w płucach, oskrzelach czy trzustce.

Najczęstsze występowanie choroby

Płeć: Kobieta/Mężczyzna
Wiek: 45-65
Sezon: Cały rok

Przyczyna

Przyczyną powstania gruczolaka przysadki jest mutacja komórek somatotropowych. W wyniku jego pojawienia się, przysadka wytwarza już po okresie dojrzewania nienaturalnie duże ilości hormonu wzrostu, mającego ogólnoustrojowe działanie anaboliczne. To prowadzi do dalszego rozrostu tkanek, do którego nie powinno już dochodzić.


Objawy

  • ból głowy
  • powiększenie małżowin usznych, nosa, ust (tkanek miękkich)
  • powiększenie rąk i stóp
  • zaburzenia emocjonalne
  • zaburzenia erekcji
  • zaburzenia pola widzenia
  • zwiększenie masy ciała

Leczenie

Podstawową metodą leczenia jest operacja neurochirurgiczna, podczas której usuwany jest gruczolak przysadki, jednak nie cała przysadka, dzięki czemu po zabiegu może ona dalej spełniać swoją rolę. Jeżeli guz jest umiejscowiony poza przysadką, również usuwa się go w ten sposób. Uzupełnienie leczenia operacyjnego, alternatywę bądź przygotowanie do niego stanowi farmakoterapia, za pomocą analogów somatostatyny. Dzięki nim udaje się często znormalizować wydzielanie hormonu wzrostu oraz zmniejszyć guz.


Sugerowany specjalista