Dla Lekarzy

Ustawa o zdrowiu publicznym

Kategoria | Informacje
Ustawa o zdrowiu publicznym

Jakie pozytywne zmiany ma przynieść nowa ustawa?

7. lipca rząd przyjął projekt ustawy o zdrowiu publicznym. Ma ona na celu znaczne długofalowe poprawienie stanu zdrowia oraz zwiększenie długości życia polskiego społeczeństwa.

Przede wszystkim profilaktyka

Rdzeniem programu jest utworzenie Narodowego Programu Zdrowia, ustalanego na minimum 5 lat. Pierwszy program będzie obowiązywać w latach 2016-2020, a jego celem będzie uświadamianie społeczeństwa w kwestiach takich jak profilaktyka prozdrowotna. W jego ramach podjęte zostaną działania promujące zdrowie i prozdrowotne postawy oraz zachowania.

W ramach NPZ pojawi się nowe zadanie, które ma zmniejszyć odsetek osób otyłych w społeczeństwie. Natomiast pozostałe realizowane obecnie prozdrowotne programy zostaną do niego włączone.

Działania i cele

Całość ma przynieść efekt w postaci wzrostu średniej długości życia kobiet i mężczyzn w Polsce oraz spadek chorób cywilizacyjnych. Oczywiście jest to proces długofalowy. Jednak edukowanie Polaków w kwestiach profilaktyki i zalet zdrowego trybu życia może przynieść zauważalne korzyści już w ciągu kilku lat, choćby przez zmniejszenie się liczby osób otyłych czy palaczy.

Warto więc już teraz propagować zdrowy tryb życia wśród pacjentów. Wiele osób ma bowiem, pomimo prowadzonych kampanii medialnych, jedynie mgliste pojęcie o prawidłowym odżywianiu, zaletach aktywności fizycznej i pozostałych elementach profilaktyki prozdrowotnej. Również może zaważyć tutaj kwestia autorytetu – wypowiedź i wskazówki otrzymane od lekarza pacjent prawdopodobnie potraktuje dużo poważniej niż informację z gazety czy programu telewizyjnego.

Zachęcajmy więc pacjentów do zmiany swoich nawyków na zdrowsze. Każda osoba, która zastosuje się do sugestii i zadba o higieniczny styl życia, będzie nam na pewno za to wdzięczna.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze