Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Żylaki powrózka nasiennego często niedostrzegane

Zdrowie
Żylaki powrózka nasiennego często niedostrzegane
Autor:

Dlaczego rozwijają się żylaki?

Szacuje się, że na żylaki powrózka nasiennego cierpi ok. 15% mężczyzn. Przypadłość ta dotyka często młode osoby i bywa długo niedostrzegana. Co prowadzi do powstania schorzenia?

Anatomia

Główną przyczyną powstawania żylaków powrózka nasiennego jest budowa układu krwionośnego. Lewa żyła jądrowa, jedno z najdłuższych naczyń krwionośnych, uchodzi bowiem pod kątem prostym do żyły nerkowej, co samo w sobie utrudnia przepływ krwi. Dodatkowy regularny intensywny wysiłek fizyczny czy siedzący tryb życia również wpływają niekorzystnie na krążenie w tym rejonie, co sprzyja powstawaniu żylaków. Na rozwój schorzenia narażeni są również ci mężczyźni, którzy cierpią na niewydolność zastawek.

Warto zaznaczyć, że anatomia jest przyczyną powstawania schorzenia z lewej strony moszny. Jeżeli natomiast żylaki rozwijają się po prawej stronie, przyczyna tkwi w innych dolegliwościach, np. powstałych guzach w obrębie jamy brzusznej.

Żylaki a płodność

Żylaki powrózka nasiennego bywają często niezauważane, gdyż objawiają się w postaci zgrubień ponad jądrem. Są więc rzadko dostrzegane przez mężczyzn, którzy nie wykonują samobadania. Dopiero gdy przybiorą stadium bardziej zaawansowane, pojawiają się bóle w okolicach moszny czy pachwiny bądź uczucie dyskomfortu.

Żylaki są zazwyczaj wykrywane wtedy, gdy mężczyzna poddaje się badaniom pod kątem płodności. W wyniku działania choroby – nieprawidłowego przepływu krwi - zwiększa się bowiem temperatura w jądrach, co prowadzi do zmniejszenia się ilości plemników oraz znacznego pogorszenia ich jakości. To z kolei powoduje problemy lub wręcz utratę płodności.

Jak leczyć?

Leczenie żylaków powrózka nasiennego sprowadza się do ich usunięcia chirurgicznego, metodą laparoskopową bądź otwartą. Po kilku tygodniach od zabiegu chory odzyskuje pełną sprawność fizyczną i seksualną. W większości przypadków poprawia się również płodność – ilość i jakość plemników, choć na pełne efekty w tej kwestii należy poczekać ok. 12 miesięcy.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza