Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Zespół zatoki szyjnej – nadwrażliwe receptory

Zdrowie
Zespół zatoki szyjnej – nadwrażliwe receptory
Autor:

Jak objawia się zespół zatoki szyjnej?

U osoby zdrowej receptory nerwowe zlokalizowane w zatoce szyjnej monitorują poziom ciśnienia krwi i wysyłają odpowiednią informację do mózgu. Umożliwia to między innymi obniżenie ciśnienia, jeżeli jest ono zbyt duże, poprzez spowolnienie akcji serca. Jak przedstawia się sytuacja u osób cierpiących na zespół zatoki szyjnej?

Nadwrażliwość

Zespół zatoki szyjnej to stan chorobowy, w którym receptory nerwowe – baroreceptory – są nadwrażliwe. Receptory te mają za zadanie chronić mózg przed zbyt dużą ilością krwi, natomiast u osób dotkniętych rzeczoną przypadłością nawet w przypadku niewielkich zmian ciśnienia wysyłana jest wyolbrzymiona informacja o konieczności spowolnienia akcji serca. W wyniku tej nadwrażliwości serce może nawet przestać pracować całkowicie.

Objawy

Do najlżejszych objawów zespołu zatoki szyjnej należą zawroty głowy. Występować mogą również napadowe omdlenia, wynikające z gwałtownego obniżenia ciśnienia krwi, a co za tym idzie – niedotlenienia i niedokrwienia mózgu. Objawy mogą pojawiać się w trakcie wysiłku fizycznego, ale także w takich sytuacjach, jak zwykły obrót głową w bok.

Masaż

W diagnostyce zespołu zatoki szyjnej wykorzystywany jest najczęściej masaż zatoki, trwający do 10 sekund, przy jednoczesnym monitorowaniu akcji serca oraz ciśnienia tętniczego. Jeżeli w trakcie masażu dojdzie do omdlenia lub zaobserwowany zostanie spadek ciśnienia krwi bądź spowolnienie pracy serca, oznacza to, że badana osoba cierpi na zespół zatoki szyjnej.

Natomiast u osób, które nie reagują na masaż bądź metoda ta jest u nich nie wskazana, np. z uwagi na przebyty zawał serca, możliwe jest ustalenie diagnozy przy wykorzystaniu elektroencefalografu (EEG).

Terapia

Terapia zespołu zatoki szyjnej sprowadza się zwykle do podawania choremu leków. Najczęściej są to środki blokujące układ nerwowy przywspółczulny (np. atropina) bądź takie, które pobudzają układ nerwowy andrenergiczny. W skrajnych przypadkach, gdy leczenie farmakologiczne nie pomaga, stosowany jest zabieg chirurgiczny, w wyniku którego zatoka szyjna zostaje odnerwiona. Możliwe jest również wszczepienie pacjentowi rozrusznika serca.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza