Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Zespół Tourette’a – niekoniecznie przekleństwa

Kategoria | Zdrowie
Zespół Tourette’a – niekoniecznie przekleństwa

Czym charakteryzuje się zespół Tourette’a?

Zespół Tourette’a, zwany również zespołem Gillesa de la Tourette’a to schorzenie zaliczane do chorób tikowych. Powszechnie kojarzony z osobami, które mimowolnie używają niecenzuralnych słów, w rzeczywistości najczęściej objawia się w postaci innych tików. Co warto o nim wiedzieć?

Genetyka

Zespół Tourette’a jest uwarunkowany genetycznie. Nie wiadomo jednak dokładnie, jaka zmiana go wywołuje, jak również – odziedziczenie skłonności nie musi być równoznaczne z rozwojem choroby. Oprócz czynników genetycznych, wpływ na zespół Tourette’a mają czynniki środowiskowe oraz choroby autoimmunologiczne, przyczyniające się niekiedy do nasilenia objawów.

Tiki

Choroba zazwyczaj uaktywnia się gwałtownie ok. 7. roku życia. Dziecko staje się nadpobudliwe oraz zaczyna mieć tiki. Zmiany te jednak bywają często uważane za efekt wieku dojrzewania, są więc ignorowane. Istotnie, u ok. 80% chorych objawy znacznie się zmniejszają po okresie dojrzewania, niemniej schorzenie towarzyszy przez całe życie.

Pojawiające sią na początku tiki to zazwyczaj grymasy, mruganie oczami, ruchy rąk lub głowy, pochrząkiwania. Osoba dotknięta chorobą zaczyna również powtarzać pewne wyrazy, niekiedy całe zdania lub przekleństwa. Te ostatnie, mimo że powszechnie kojarzone z zespołem Tourette’a, występują jedynie u części chorych.

U osób z lekką postacią zespołu tiki ruchowe ograniczają się zwykle do napinania pojedynczych grup mięśni. Natomiast u osób z ciężką postacią tiki mogą być złożone i przejawiać się pluciem, dotykaniem siebie lub innych osób czy podskakiwaniem. Podobnie jest z tikami werbalnymi.

Leczenie

U większości osób dotkniętych zespołem Tourette’a nie ma konieczności podejmowania terapii. Jeżeli jednak potrzeba taka zachodzi, wykorzystywana jest psychoterapia, mająca na celu nauczenie chorego panowania nad własnymi tikami oraz zastępowania ich zachowaniami bardziej akceptowanymi społecznie. Natomiast w ciężkich przypadkach stosowana jest farmakoterapia, polegająca najczęściej na podawaniu osobie z zespołem Tourette’a neuroleptyków.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza