Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Zespół nerczycowy – uszkodzenie kłębuszków nerkowych

Zdrowie
Zespół nerczycowy – uszkodzenie kłębuszków nerkowych
Autor:

Jak objawia się zespół nerczycowy?

Zespół nerczycowy to zespół objawów, który może doprowadzić do niewydolności nerek, lecz także do szeregu innych powikłań. Czym się charakteryzuje schorzenie?

Uszkodzenie

Zespół nerczycowy (zespół nefrotyczny) to grupa objawów, wynikających z nieprawidłowego funkcjonowania kłębuszków nerkowych. Zespół nefrotyczny bierze się z uszkodzenia błony filtracyjnej w kłębuszkach nerkowych – zaczyna ona przepuszczać zbyt dużo białek, a te nie są wchłaniane przez cewki nerkowe. U osób dorosłych najczęściej występującą przyczyną takiego uszkodzenia jest pierwotne kłębuszkowe zapalenie nerek, odpowiadające za ponad połowę przypadków zespołu nerczycowego. Do kolejnych przyczyn zalicza się nowotwory, zakażenia (np. wirusem HIV), reumatoidalne zapalenie stawów, a wpływ mogą mieć także zatrucia metalami ciężkimi czy alergeny.

Zwiększona obecność białka w moczu powoduje jego niedobór we krwi, wywołując kolejne objawy. Ponadto, sam białkomocz również uszkadza kłębuszki nerkowe, a więc prowadzi do dalszego zwiększania się ilości białka w moczu i zmniejszania stężenia w krwioobiegu, co pogłębia zagrożenie dla zdrowia.

Białkomocz i powikłania

Białkomocz jest diagnozowany wtedy, gdy ilość białka w moczu przekracza 3,5g na dobę, a więc jest kilkanaście razy wyższa niż u osoby zdrowej. Oprócz spadku stężenia białka we krwi, białkomocz skutkuje zwiększoną ilością lipidów (głównie cholesterolu). Zespół nefrotyczny, w wyniku nieprawidłowej pracy nerek, prowadzi także do zatrzymania wody w organizmie, a co za tym idzie – do powstawania obrzęków, głównie w okolicy oczu oraz kostek u nóg. Mogą wystąpić również nadciśnienie tętnicze, bóle brzucha, nudności czy brak apetytu.

Długotrwały białkomocz może prowadzić do zakrzepicy żylnej bądź tętniczej oraz gromadzenia się płynu w jamie brzusznej oraz płucnej. Ponadto, w wyniku niedoboru białka paznokcie i włosy stają się łamliwe, a nawet dochodzi do łysienia.

Leczenie

Jeżeli przyczyną zespołu nerczycowego jest inna choroba, w pierwszej kolejności podejmowane jest jej leczenie. Natomiast w przypadku, gdy problem tkwi bezpośrednio w nerkach, chory otrzymuje leki immunosupresyjne. Następnie stosuje się terapię, mającą na celu zredukowanie białkomoczu oraz innych objawów chorobowych. W tym celu wykorzystywane są np. leki moczopędne. Podczas leczenia istotne jest również ograniczenie spożycia soli – poniżej 6g na dobę.

Zespół nefrotyczny ustępuje po znacznym zmniejszeniu się białkomoczu. Jednak nie zawsze może być całkowicie wyleczony – jeżeli przyczyną były takie schorzenia, jak cukrzycowa choroba nerek, istnieje ryzyko nawrotu zespołu nerczycowego.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza