Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Zespół cieśni nadgarstka

Zdrowie
Zespół cieśni nadgarstka
Autor:

Czym charakteryzuje się zespół cieśni nadgarstka?

Wczesne wykrycie i podjęcie leczenia zespołu cieśni nadgarstka jest bardzo ważne, gdyż schorzenie to może znacząco utrudnić nie tylko pracę, ale i wykonywanie codziennych czynności. Po czym można rozpoznać rozwijające się schorzenie?

Rozwój

Zespół cieśni nadgarstka w większości przypadków rozwija się bez wyraźnej przyczyny. Natomiast na jego powstanie może mieć wpływ powtarzanie pewnych czynności obciążających nadgarstki, jak pisanie na klawiaturze komputera. Ponadto, na wystąpienie choroby są bardziej narażone kobiety niż mężczyźni, a także osoby chore na cukrzycę czy mające problemy natury hormonalnej.

W wyniku choroby dochodzi do ucisku nerwu pośrodkowego. Powoduje to drętwienie palców, głównie kciuka, wskazującego i środkowego, a także ból, który na późniejszych etapach może promieniować nawet do barku. Osoba dotknięta przypadłością często budzi się w nocy z powodu bólu i drętwienia, z czasem zaczyna mieć również problemy z wykonywaniem wymagających precyzji czynności, np. z zapinaniem guzików. Zaburzone zostaje czucie w palcach.

Terapia

Na szczęście leczenie choroby jest bardzo łatwe i w większości przypadków ustępuje ona całkowicie. We wczesnym stadium można wykorzystać niesteroidowe leki przeciw zapalne, unieruchamia się także rękę na kilka tygodni, co likwiduje stan zapalny i ucisk na nerw pośrodkowy.

Natomiast najskuteczniejszą metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Jego wykonanie zajmuje mało czasu – zazwyczaj przeprowadzany jest w ramach chirurgii jednego dnia, często jedynie ze znieczuleniem miejscowym. Polega na przecięciu więzadła poprzecznego w kanale nadgarstka, dzięki czemu nerw pośrodkowy przestaje być uciskany. Pacjent może wrócić do pracy biurowej już po kilku tygodniach od zabiegu. Sam zabieg przeprowadzany jest metodą otwartą, gdzie rozcinana jest nasada dłoni, albo endoskopową.

Szybka reakcja

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które warto szybko zdiagnozować i wyleczyć – dzięki temu nasze funkcjonowanie będzie łatwiejsze. Jeżeli więc zaobserwujemy u siebie objawy choroby, udajmy się jak najszybciej do lekarza, aby podjąć skuteczną terapię.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza