Jakie mogą być objawy zespołu Aspergera?
Zespół Aspergera (ZA) został po raz pierwszy opisany w latach 40. dwudziestego wieku przez psychiatrę, Hansa Aspergera. To zaburzenie rozwojowe jest do tej pory słabo poznane, jednak wyodrębnia się pewne charakterystyczne grupy objawów. Jakie sygnały powinny skłonić rodzica do wizyty u specjalisty?
Założenia
Do dziś nie ustalono, co dokładnie powoduje zespół Aspergera. Zakłada się jedynie, że mogą je wywoływać zaburzenia w trakcie rozwoju płodowego, a także skłonności genetyczne dziedziczone po ojcu. Badacze podejrzewają, że wpływ może mieć wiek ojca powyżej 40 lat w momencie poczęcia, ale również uszkodzenia układu nerwowego czy nawet infekcje. Warto zauważyć, że ZA dotyka częściej chłopców.
Spektrum autyzmu
Zespół Aspergera jest zaliczany do całościowych zaburzeń rozwojowych ze spektrum autyzmu. Jednak w przeciwieństwie do dzieci z autyzmem, u tych z zespołem Aspergera nie występują opóźnienia w rozwoju mowy czy rozwoju intelektualnym. Przeciwnie – dzieci z ZA zwykle bardzo szybko się uczą i wydają się posiadać ponadprzeciętną wiedzę. Natomiast, podobnie jak u osób autystycznych, pojawiają się problemy w rozwoju społecznym, a co za tym idzie – tendencja do izolowania się.
Wąskie zainteresowania
Dzieci z zespołem Aspergera najczęściej interesują się tylko jedną dziedziną wiedzy, np. motoryzacją czy astronomią. Mają zaburzenia w komunikacji – są mało empatyczne (lub wręcz cierpią na brak empatii), nie potrafią odczytywać mowy ciała, unikają kontaktu wzrokowego i bliskości fizycznej. Nie rozumieją metafor, a same posługują się językiem pedantycznym, o dużej ilości trudnych słów lub używają bardzo barwnego języka.
Osoby z ZA nie lubią zmian – cenią sobie stałość otoczenia. Są mało elastyczne, mają problemy z myśleniem abstrakcyjnym. A podczas rozmowy bardzo często starają się koncentrować wyłącznie na tematach im bliskich, dotyczących ich zainteresowań. Ponadto, dziecko z zespołem Aspergera może być nadwrażliwe na bodźce wzrokowe czy dźwiękowe, a niekiedy mieć zaburzenia manualne czy być niezdarne.
Szybkie rozpoznanie najważniejsze
Rodzice, którzy obserwują u dziecka objawy przypominające zespół Aspergera, powinni jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Choć bowiem sam ZA jest nieuleczalny, to jednak osoba nim dotknięta może, z pomocą odpowiedniej terapii, nauczyć się prawidłowych umiejętności społecznych. Terapia taka jest najskuteczniejsza wtedy, gdy zostanie podjęta jak najwcześniej. A dzięki niej cechy charakterystyczne zespołu nie będą przeszkadzać dziecku, a później dorosłemu w funkcjonowaniu w społeczeństwie, poprawiając jakość jego życia.
