Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Zapalenie płuc - szpitalne i pozaszpitalne

Kategoria | Zdrowie
Zapalenie płuc - szpitalne i pozaszpitalne

Czym charakteryzuje się zapalenie płuc?

Zapalenie płuc jest chorobą występującą często – w Polsce co roku zapada na nią do 1% osób. W jaki sposób objawia się to schorzenie i jak można je wyleczyć?

Szpitalne i pozaszpitalne

Zapalenie płuc można podzielić na pozaszpitalne i szpitalne. W przypadku pozaszpitalnego zapalenia płuc za zachorowanie odpowiedzialne są zwykle bakterie, rzadziej wirusy, a najczęstszą przyczyną jest zarażenie się dwoinką zapalenia płuc. Szpitalne zapalenie płuc, jeżeli rozwinie się w ciągu 4 dni od rozpoczęcia pobytu w szpitalu, najczęściej powodowane jest przez te same drobnoustroje. Natomiast jeśli pojawi się w późniejszym okresie, odpowiada za nie flora bakteryjna i wirusy charakterystyczne dla danego szpitala. Warto zaznaczyć, że na ten drugi rodzaj choroby narażone są szczególnie osoby sztucznie wentylowane.

Objawy

Najbardziej powszechne objawy choroby to:

  • kaszel,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • ogólne osłabienie,
  • odksztuszanie ropnej plwociny.

W zaawansowanych przypadkach może pojawić się uczucie duszności.

Objawy zależą również od tego, co jest przyczyną powstania zapalenia płuc. Chorobie mogą więc towarzyszyć bóle mięśni, głowy, gardła, katar czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Leczenie

Stosowana metoda leczenia zapalenia płuc jest zależna od tego, co jest przyczyną choroby. Jeżeli są to bakterie, wykorzystuje się antybiotyki. Te pacjent przyjmuje zwykle ok. 7 dni, chyba że schorzenie przybiera ciężką formę lub za chorobę odpowiedzialne są nietypowe bakterie. Jeśli chorobę wywołały wirusy, stosowane są leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i wykrztuśne. Zaawansowane przypadki mogą wymagać stosowania pomocniczej tlenoterapii.

Choroba może powodować powikłania, jak utworzenie się ropnia płucnego czy gromadzenie się płynu w opłucnej. Niemniej, dzięki postępowi medycyny śmiertelność w przypadku pozaszpitalnego zapalenia płuc jest stosunkowo niska, jedynie szpitalne charakteryzuje się wyższą umieralnością. Jest to jednak w dużej mierze zależne od wieku chorego, współistniejących chorób oraz nasilenia samego zapalenia płuc.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza