Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Zakażenia układu moczowego - im więcej wiesz, tym rzadziej chorujesz!

Kategoria | Zdrowie
Zakażenia układu moczowego - im więcej wiesz, tym rzadziej chorujesz!

Kogo dotyczą zakażenia układu moczowego?

Zakażenia układu moczowego (ZUM) stanowią ok. 10-20% wszystkich zakażeń pozaszpitalnych i bardzo częstą przyczynę konsultacji urologicznych. U ok. 10% kobiet co najmniej raz w życiu występuje ZUM, z czego u ok. 20% problem ma charakter nawrotowy. Ze względu na warunki anatomiczne dróg moczowych, kobiety są bardziej narażone na infekcje układu moczowego niż mężczyźni- ich cewka moczowa jest krótsza i znajduje się bliżej odbytu. Nawracające ZUM to najczęściej niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego, rzadziej ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. Jednakże ZUM mogą mieć poważne powikłania, jak niewydolność nerek, nadciśnienie tętnicze lub powikłania ciąży.

Objawy ZUM

W przypadku nawracających niepowikłanych ZUM bardzo istotna jest profilaktyka, a więc podjęcie działań mających na celu zapobieganie chorobie jak i jej wczesne wykrycie. Postawienie rozpoznanie w większości przypadków ZUM nie stanowi poważnego problemu dla lekarza ginekologa. W ZUM zazwyczaj występują typowe objawy dyzuryczne: ból podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu, bolesne, nagłe parcie na pęcherz, trudności w utrzymaniu moczu, oddawanie moczu w nocy, pieczenie cewki moczowej nasilające się podczas mikcji, czasem gorączka i złe samopoczucie.

Profilaktyka ZUM

Bardzo istotne są niefarmakologiczne metody profilaktyki ZUM, warte polecenia każdej kobiecie. Wśród młodych kobiet aktywność seksualna jest przyczyną 75–90% przypadków zakażenia dolnych dróg moczowych, a ryzyko infekcji wiąże się z częstotliwością stosunków seksualnych. W związku z powyższym ważne jest unikanie stosowania dezodorantów intymnych, kapturków naszyjkowych oraz dopochwowych środków plemnikobójczych (spermicydów).

Zaleca się zastosowanie alternatywnych metod zabezpieczenia - prezerwatyw bez spermicydów lub tabletek antykoncepcyjnych. Dobrym pomysłem jest również zwiększenie ilości wypijanych płynów i oddawanie moczu niezwłocznie po wystąpieniu parcia lub regularnie co 2–3 h, oraz tuż przed snem i po stosunku płciowym. W związku z tym warto pamiętać o dodatkowej szklance wody przed stosunkiem płciowym.

Ważne jest również dbanie o higienę okolicy układu moczowo-płciowego. Wskazane jest stosowanie kąpieli prysznicowych, również po stosunku płciowym, natomiast unikanie kąpieli bąbelkowych i dodawania do kąpieli środków chemicznych. Nie należy siadać na desce w toalecie publicznej. Ponadto celem uniknięcia przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy, kobiety powinny wycierać się po oddaniu kału 'od przodu do tyłu'. Istnieją również naukowo udowodnione wskazania do codzienne picia soku lub stosowanie doustnych preparatów z żurawiny dwa razy dziennie. Powinno się unikać używania perfumowanych podpasek, czy środków do higieny intymnej oraz bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów. Istotnym jest również pranie bielizny w wysokiej temperaturze, najlepiej ręcznie, celem zabicia bakterii powodujących nawrotowe ZUM.

Znaczenie właściwej terapii ZUM

Jeśli chodzi o metody farmakologiczne profilaktyki i leczenia ZUM bardzo istotna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem i bezwzględne stosowanie się do jego zaleceń dotyczących antybiotykoterapii. W przypadku niewłaściwego, tj. niezgodnego z zaleceniami lekarza stosowania antybiotyków w ZUM, narażamy się na nabycie oporności na antybiotyki przez bakterie powodujące ZUM, przez co zwiększamy ryzyko trudnych do wyleczenia w przyszłości nawrotów choroby.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza