Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Wykorzystaj stres!

Kategoria | Zdrowie
Wykorzystaj stres!

Czy stres jest faktycznie naszym wrogiem?

Stres jest powszechny w ludzkim życiu – ciągle o nim słyszymy. Wiążemy go z szybkim tempem funkcjonowania obecnego świata. Jest również uznawany za przyczynę różnych chorób. Z tych powodów wiele osób stara się unikać go jak ognia. Czy słusznie?

Nieodłączny towarzysz

Prawda jest taka, że stres to nasz nieodłączny kompan i w zasadzie nie ma możliwości uniknięcia go. Towarzyszy nam przy każdej zmianie czy ważniejszym wydarzeniu w życiu, jak ślub, narodziny dziecka, ważny egzamin, awans w pracy. Mimo, iż jego długotrwałe działanie może zwiększać ryzyko groźnych chorób, stres jest naturalną reakcją naszego organizmu i z tego powodu możemy wykorzystać go do naszych celów.

Do boju!

Niektórzy nie potrafią bez niego żyć i uwielbiają funkcjonować pod presją. Jednak nawet jeśli nie należymy do tych osób, również możemy wykorzystać stres jako motor napędowy do działania. Jego przypływ w trakcie wykonywania ważnego zadania nie tylko zmobilizuje nas do pracy, ale również nagrodzi większą satysfakcją po zakończeniu zadania. Warto więc nie poddawać się stresowi - nie koncentrować się wyłącznie na lęku lub innych negatywnych emocjach. Pamiętajmy, że zwiększenie poziomu adrenaliny pod wpływem bodźca (stresora) jest naturalną reakcją obronną organizmu – odpowiednio wykorzystany pozwala nam działać szybciej, lepiej i wydajniej.

Starajmy się więc w stresującej sytuacji zawsze koncentrować na zadaniu. Umożliwi nam to podjęcie odpowiednich kroków, prowadzących do rozwiązania problemu, a nasz organizm będzie wtedy napędzany dodatkową dawką energii.

Relaks

W naszym życiu pojawią się również stresujące problemy, których nie możemy rozwiązać, np. śmierć bliskiej osoby. W takich chwilach ważne jest, aby nie koncentrować się na emocjach ani nie popadać w depresję. Pomoże nam akceptacja zaistniałej sytuacji, a także wsparcie bliskich osób. Warto również zastosować różnego rodzaju techniki i ćwiczenia relaksacyjne, dzięki którym wyciszymy się.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza