Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Woda w naszym organizmie

Kategoria | Zdrowie
Woda w naszym organizmie

Woda i jej znaczenie dla funkcjonowania układu mięśniowo-powięziowego.

Wiele słyszy się o wpływie wody na prawidłowe funkcjonowanie mózgu, narządów wewnętrznych, jelit czy też skóry ale czy zastanawialiście się kiedyś jak niedobór wody może wpływać na funkcjonowanie układu mieśniowo-powięziowego i czy zbyt niskie spożycie wody może się przyczynić do powstawania bólów kręgosłupa?

Składamy się w 70% z wody

Ludzkie ciało składa się w 70% z wody, natomiast mózg aż w 90% jest elementem wodnistym. Odwodnienie organizmu (dehydratacja) może nieść za sobą negatywne skutki dla zdrowia, a skrajne deficyty wody w ciele mogą nawet doprowadzić do zgonu. Dehydratacja w obszarze powięzi powoduje powstawanie tzw. "cross-linków", czyli mostków poprzecznych, które przyczyniają się do narastających zwłóknień i zrostów (adhezji) oraz znacznego zmniejszania jej elastyczności. Dochodzi również do zaburzenia przesuwalności i ślizgu różnych warstw powięziowych względem siebie.

Odwodnienie organizmu

W przypadku dehydratacji (odwodnienia) powięzi dochodzi poniekąd do zwłóknienia kolagenu co powoduje zmniejszenie zdolności powięzi do przenoszenia napięć i dystrybucji sił. Zwłóknienia w obrębie układu mięśniowo-powięziowego zaburzają przepływ informacji takich jak: hormony, neuromediatory, impulsy nerwowe, wirusy, antygeny, antyciała itp. Wszelkie zaburzenia uwodnienia powięzi powodują utrudnienia swobodnego przepływu krwi, co w konsekwencji prowadzi do ischemii (niedokrwienia), ta zaś może prowadzić do kolejnych fibroz (zwłóknień) mięśni i powięzi. Ograniczenie krwi w tkankach wpływa także na mniejsze ich wysycenie tlenem. Te wszystkie czynniki w dłuższej perspektywie mogą przyczyniać się zarówno do problemów w narządzie ruchu jak i wiele innych poczynając od zaparć po dysfunkcje zgryzu.

Pamiętaj

Wszystkie dolegliwości związane z bólem kregosłupa, lub zaburzeniem układu ruchu, należy konsultować ze specjalistą.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Artykuł napisany przez lekarza

Specjalizacje:

Fizjoterapeuta

Gabinet Fizjoterapii AM-Absalon Marcin

Komandorska 52B/2, Wrocław, KrzykiNa naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza