Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Więzadła w kolanach a jazda na nartach

Kategoria | Fitness i sport
Więzadła w kolanach a jazda na nartach

Gdy więzadło ulegnie uszkodzeniu

Zima to czas nieodłącznie związany z jazdą na nartach. Jednak podczas jazdy może dojść do uszkodzenia więzadła w kolanie. Co należy wtedy zrobić i czy taki uraz wymaga operacji?

Zagrożeni

Na uszkodzenie więzadła w kolanie narażone są najbardziej osoby, które prowadzą siedzący tryb życia i podejmą się nagle intensywniejszego wysiłku fizycznego. W takich przypadkach niewiele trzeba, aby więzadło doznało urazu – czasami wystarczy źle stanąć. U osób wysportowanych również istnieje ryzyko, choć jest o wiele mniejsze. Jednak wystarczy np. nieprawidłowa technika podczas wykonywania przysiadów z obciążeniem, a także upadek podczas jazdy na nartach, gdy noga wygnie się nienaturalnie. Nawet podczas jazdy więzadło może zostać uszkodzone, jeżeli staw kolanowy zostanie wygięty zbyt mocno do tyłu, np. podczas uderzenia nartami o podłoże.

Opuchlizna

Pierwszym objawem urazu więzadła jest charakterystyczny trzask w kolanie i towarzyszący mu ból. Następnie pojawia się obrzęk, narastający w miarę upływu czasu. Sam ból może na początku dość szybko ustąpić, jednak potem powraca i zaczyna być coraz silniejszy.

W takiej sytuacji najważniejsza jest szybka reakcja. Należy unieruchomić uszkodzony staw oraz zastosować zimny okład, np. w formie kompresu żelowego. Kończyna nie może również być obciążona. Wskazana jest jak najszybsza wizyta u lekarza i przeprowadzenie badań niezbędnych do stwierdzenia, w jakim stopniu więzadło zostało uszkodzone. Natomiast do czasu wizyty u ortopedy można wspomagać się środkami przeciwzapalnymi i przeciwobrzękowymi oraz ortezami unieruchamiającymi staw.

Leczenie konieczne

Nawet jeżeli wizyta u lekarza specjalisty nie była możliwa podczas wyjazdu, należy udać się po pomoc medyczną po powrocie do domu, w celu zdiagnozowania przyczyny dolegliwości. Więzadło może zregenerować się samo, jeżeli doszło do jego naciągnięcia lub naderwania, lecz nie warto ryzykować – kolano może wymagać interwencji chirurgicznej, mającej na celu usunięcie fragmentów tkanek ze stawu. A jeżeli doszło do zerwania więzadła krzyżowego przedniego, co zdarza się często, pomoc lekarska jest wręcz niezbędna. W tym przypadku kolano staje się bowiem niestabilne i zaczyna się nadmiernie zużywać, przez co w ciągu kilku - kilkunastu lat dochodzi do jego całkowitego zniszczenia. A tego można uniknąć tylko dzięki przeprowadzeniu przez specjalistę zabiegu rekonstrukcji więzadła.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza