Poznaj sposoby na udany wyjazd
W czasie egzotycznych podróży nie tylko raczymy się urokami odległych miejsc. Zdarza się, że przychodzi nam również poznać ciemną stronę innych krajów, w wyniku czego nasz wyjazd jest marnowany przez chorobę. Poznajmy więc podstawowe zasady, które umożliwią nam uniknięcie niechcianych dolegliwości.
Zagrożenia w posiłkach
Najważniejszą zasadą jest picie i jedzenie wyłącznie odpowiednio przygotowanych napojów oraz posiłków. Nie należy pić surowej wody, lecz przegotować ją przed spożyciem. Pozwoli to zabić wszystkie występujące w niej mikroorganizmy, które mogą przyczynić się do takich dolegliwości, jak dur brzuszny czy biegunka. Pamiętajmy również, że lokalni mieszkańcy mogą być uodpornieni na miejscowe pasożyty czy wirusy, lecz z nami niekoniecznie musi być tak samo. Dobrym pomysłem jest picie wyłącznie wody w butelkach bądź napojów w puszkach, czyli fabrycznie zamkniętych pojemników.
Także jedzenie musi być odpowiednio przyrządzone. Powinniśmy jeść wyłącznie potrawy z dobrych lokali, nigdy od przydrożnych handlarzy. Dobrze ugotowane czy upieczone mięso pozwoli nam uzyskać pewność wyeliminowania niebezpiecznych mikrobów. Dotyczy to niemal wszystkich potraw – nie wolno spożywać surowego nabiału czy owoców morza, a owoce muszą być dokładnie umyte i najlepiej obrane ze skórki.
Fauna i flora
Warto jeszcze przed wyjazdem zapoznać się z fauną i florą miejsca, do którego się udajemy. Pozwoli nam to uniknąć zagrożeń ze strony trujących roślin czy jadowitych zwierząt, które możemy spotkać w egzotycznych krajach. Pamiętajmy też, że zwierzęta mogą przenosić groźne choroby, jak choćby wściekliznę.
Należy więc odpowiednio zabezpieczyć się przed tymi czynnikami. O ile w przypadku roślin zazwyczaj wystarczy nie zbliżanie się do nich, o tyle przed zwierzętami musimy mieć się na baczności. Komary, muchy, psy, małpy, wszystkie zwierzęta mogą zarazić nas niechcianą chorobą. W przypadku owadów pomogą rozwiązania takie jak moskitiery, a co do większych zwierząt – nie podchodźmy do nich bliżej, niż to konieczne.
Inne zagrożenia
Pamiętajmy, aby chronić nasz organizm przed hipertermią. Choć w Polsce również możemy się przegrzać, to jednak w krajach tropikalnych takie ryzyko wzrasta znacząco. Stosujmy się więc do podstawowych zasad, które umożliwią nam wyeliminowanie tego zagrożenia.
Sprawdź, jak uchronić się przed hipertermią.
Ważną kwestią jest unikanie bezpośredniego kontaktu z ziemią, zwłaszcza zanieczyszczoną. Należy koniecznie zawsze nosić buty oraz unikać kąpieli w stojących wodach. Zarówno z takich zbiorników, jak i bezpośrednio z ziemi możemy zyskać nowych towarzyszy podróży pod postacią pasożytów.
Profilaktyka przede wszystkim
Pamiętanie o powyższych kwestiach pomoże nam uczynić nasz wyjazd bezpieczniejszym, minimalizując lokalne zagrożenia. Jednak warto zacząć zabezpieczać się już przed wyjazdem, m.in. szczepiąc się. Dzięki temu będziemy mogli być spokojni o to, że wykonaliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć niebezpieczeństw.