Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Użądlenie przez osę – sytuacje zagrożenia życia

Zdrowie
Użądlenie przez osę – sytuacje zagrożenia życia
Autor:

Kiedy użądlenie wymaga interwencji lekarskiej?

Użądlenie przez osę, podobnie jak użądlenie przez pszczołę, zwykle nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego życia. Jednak w niektórych sytuacjach konieczna może być natychmiastowa interwencja lekarska. Jak sobie radzić z użądleniem i w jakiej sytuacji wezwać pogotowie?

Samoobrona

Do użądlenia przez osę dochodzi najczęściej w sytuacji, gdy owad poczuje się zagrożony. Może to mieć miejsce wtedy, gdy zostanie przypadkowo naciśnięty, ale również w sytuacji, gdy osy bronią swojego gniazda. Użądlenie jest bolesne, a wokół miejsca, gdzie zostało wbite żądło, pojawia się opuchlizna i zaczerwienienie.

Reakcja skórna ustępuje zwykle po kilku godzinach. Należy pamiętać jedynie o tym, aby zdezynfekować miejsce użądlenia, np. wykorzystując wodę utlenioną bądź zwyczajnie przemywając wodą z mydłem. Opuchliznę można zmniejszyć stosując zimne okłady, a działanie toksyny – która jest silnie zasadowa – zminimalizować można za pomocą soku cytrynowego czy octu.

Wstrząs

W niektórych sytuacjach konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarska. Jeżeli osoba użądlona jest uczulona na jad osy, dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Objawia się to spuchnięciem języka i twarzy, pojawieniem się problemów z oddychaniem, przyspieszonym oddechem i akcją serca, a także nudnościami, wymiotami i zawrotami głowy. Ostatecznie osoba użądlona traci przytomność i zaczynają się drgawki.

Spożycie

Szybka pomoc lekarska może być konieczna także wtedy, gdy zostanie użądlona osoba nie uczulona na jad. Kiedy może się to stać? Otóż osa może zostać przypadkowo spożyta, np. wraz z lodami – gdy nie zostanie zauważona. Jeżeli owad użądli w czubek języka lub przednią część jamy ustnej, opuchlizna uniemożliwi mówienie, lecz zwykle nie stanowi zagrożenia dla życia. Wtedy wystarczy przewieźć na wszelki wypadek użądloną osobę na pogotowie, a w międzyczasie może ona np. ssać kostkę lodu, aby zmniejszyć opuchliznę. Jeżeli jednak użądlenie miało miejsce w gardle lub dotyczy tyłu języka, opuchlizna zwęża znacznie drogi oddechowe, a to może prowadzić do zgonu.

Gniazdo

Zagrożenie życia występuje również w sytuacji, gdy użądleń jest wiele. W wyniku działania dużej ilości toksyny opuchlizna może się pojawić również poza miejscami użądlenia, dodatkowo mogą wystąpić takie objawy, jak nudności, wymioty, osłabienie, biegunka, dreszcze, nadmierna potliwość i duszność. Na szczęście  taka sytuacja ma miejsce bardzo rzadko, najczęściej wtedy, gdy osy bronią przypadkowo poruszonego gniazda. Ukąszeń musi być również bardzo dużo. Niemniej, jeżeli po poruszeniu gniazda wyleci z niego wiele owadów, należy jak najszybciej uciekać z tego miejsca.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza