Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Utrzymaj wagę w trakcie Świąt

Kategoria | Dieta
Utrzymaj wagę w trakcie Świąt

Jak nie przytyć (zbytnio) w trakcie Świąt?

Boże Narodzenie sprzyja przejadaniu się. Wigilijna kolacja to mnogość wysokokalorycznych potraw, a kolejne dni Świąt również spędzamy w dużej mierze na jedzeniu. Wszystko to sprzyja nabieraniu kilogramów, które nierzadko próbujemy potem w szybkim tempie stracić – przed zabawą sylwestrową. Co robić, aby zmniejszyć ryzyko przytycia?

Zmień składniki, nie potrawy

Jednym ze sposobów na uniknięcie zwiększenia wagi jest przygotowanie mniej kalorycznych potraw. Aby to zrobić, nie trzeba od razu zastępować karpia i pierogów kotletami sojowymi i kiełkami. Wystarczy przygotować jedzenie w inny sposób – rybę po prostu upiec lub przyrządzić na grillu, zamiast smażyć w dużej ilości tłuszczu, a pierogi podawać gotowane, a nie dodatkowo podsmażać.

Inna metoda to zmiana składników danych potraw. Do przygotowania śledzi wykorzystaj jogurt zamiast śmietany, a kaloryczność tego dania od razu się zmniejszy. Zmień proporcje w samych potrawach – dodaj nieco więcej warzyw kosztem mięsa i węglowodanów takich jak makaron. Dzięki temu jedzenie będzie w dalszym ciągu smaczne, ale również mniej kaloryczne i zdrowsze.

Pozwól sobie na jedzenie

Wiele osób je bardzo dużo podczas Świąt, a potem, odczuwając wyrzuty sumienia, stara się drastycznie ograniczyć ilość spożywanych kalorii, aby wrócić do poprzedniej wagi. Jeżeli należysz do takich osób – zmień swoje podejście do Świąt. Jeśli nie chcesz w ogóle przytyć, po prostu zmniejsz kaloryczność potraw i ilość spożywanego pokarmu, a także nie jedz więcej niż zazwyczaj.

Natomiast o wiele lepszym rozwiązaniem będzie pozwolenie sobie na lekkie przybranie na wadze. Zwłaszcza w sytuacji, gdy na wigilijnym stole znajdują się potrawy, które jadasz bardzo rzadko, głównie podczas Świąt. Skup się na tych daniach, postaraj się zachować umiar, ale nie denerwuj się tym, że możesz trochę przytyć. Jeżeli tak się nawet stanie – prędzej czy później Twoja waga wróci do normy. Na razie po prostu ciesz się smakiem potraw, rodzinną atmosferą i nie myśl o swojej wadze czy dietach -mniej stresu to mniejsze ryzyko nadprogramowych kilogramów.

zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza