Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Urazy, choroby i bieganie przyczynami zespołu kanału stępu

Zdrowie
Urazy, choroby i bieganie przyczynami zespołu kanału stępu
Autor:

Ucisk w obrębie kanału

Ból w okolicach kostki, mrowienia i uczucie pieczenia mogą świadczyć o rozwinięciu się zespołu kanału stępu. Czym się charakteryzuje to schorzenie i jakie może nieść ze sobą konsekwencje?

Neuropatia

Zespół kanału stępu, zwany również neuropatią nerwu piszczelowego tylnego, to określenie stanu, w ramach którego dochodzi do ucisku nerwu piszczelowego w kanale stępu. Stan ten wywołuje ból w okolicach kostki, mogący promieniować zarówno w stronę palców, jak i goleni. Do tego pojawia się uczucie mrowienia czy pieczenia, zwłaszcza w okolicach podeszwy stopy, może również dojść do osłabienia mięśni krótkich stopy. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu piszczelowego, a nawet do zaniku mięśni w stopie.

Nieprawidłowości

Przyczyną schorzenia mogą być nieprawidłowości w funkcjonowaniu i ustawieniu stopy oraz stawu skokowego, np. płaskostopie czy szpotawość pięty. Odpowiedzialne mogą też być nadwaga, RZS, ZZSK czy cukrzyca. Schorzenie rozwija się również w wyniku doznanych urazów mechanicznych, np. skręcenia stawu skokowego. Warto zaznaczyć, że na powstanie choroby narażone są w dużej mierze osoby zaczynające regularnie biegać: w ich wypadku źle dobrane buty, nieprawidłowe ustawienie stopy podczas biegu czy przeciążenia treningowe mogą prowadzić do powstania mikrourazów, a w konsekwencji zapalenia w obrębie kanału stępu, co powoduje ucisk nerwu piszczelowego.

Jak leczyć?

Dobór rodzaju terapii zespołu kanału stępu jest zależny od przyczyny schorzenia. A więc – jeżeli tkwi ona w nieprawidłowym ułożeniu stopy, konieczne jest jego skorygowanie. Jeśli problemem jest z kolei przeciążenie, należy znaleźć jego przyczynę, a następnie wyeliminować ją. Natomiast w przypadkach, gdy neuropatia nerwu piszczelowego tylnego wynika z urazu mechanicznego, konieczne jest odciążenie stawu oraz jego stabilizacja na przynajmniej 72 godziny. W każdej z tych sytuacji w terapii wykorzystuje się fizjoterapię lub niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Leczenie operacyjne wykorzystywane jest wtedy, gdy jest to konieczne, np. stan zdrowia pacjenta nie poprawia się pomimo wdrożenia innych metod. Zabieg polega na przecięciu troczka zginaczy, co ma na celu zmniejszenie nacisku na struktury kanału stępu. W tym przypadku chory może podjąć intensywniejsze treningi już po ok. 3-4 tygodniach od zabiegu.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza