Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Uniknij skurczu w wodzie

Zdrowie
Uniknij skurczu w wodzie
Autor:

Kiedy może pojawić się skurcz?

Skurcz mięśni podczas pobytu w wodzie może przydarzyć się każdemu. Zależnie od sytuacji, może stanowić on poważne zagrożenie dla życia. O czym warto pamiętać, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skurczu?

Niebezpieczeństwo

Skurcz, czyli nagłe, bolesne napięcie mięśni, może przyczynić się do utonięcia nawet najbardziej doświadczonego pływaka. Należy więc zachować ostrożność, bowiem nie ma skutecznego sposobu na całkowite wyeliminowanie ryzyka jego wystąpienia. Jednak są sytuacje, w których niebezpieczeństwo, że skurcz się pojawi, jest zwiększone.

Do zimnej wody

Woda nagrzewa się dużo wolniej niż powietrze. Z tego powodu jej temperatura może być znacznie niższa, zwłaszcza w godzinach południowych. Warto o tym pamiętać i przed wejściem do wody przez kilka minut schładzać nią ciało, zwłaszcza szyję, kark i okolice serca, a potem zanurzać się w niej stopniowo. Pozwoli to znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnego szoku termicznego, a także skurczu. Ten ostatni bowiem może być mimowolną reakcją organizmu na nagłe obniżenie się temperatury ciała, które nastąpiło na skutek kontaktu z zimną wodą.

Elektrolity

W zmniejszeniu ryzyka wystąpienia skurczu mięśni pomocna będzie odpowiednia dieta. To znaczy taka, która jest bogata w elektrolity, zwłaszcza magnez i potas. Te bowiem są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie komunikującego się z mięśniami układu nerwowego. Gdy jest ich w organizmie za mało, komunikacja może zostać zaburzona, a to z kolei ułatwia powstanie skurczu mięśni.

Warto pamiętać także, że kawa, a zwłaszcza alkohol – wypłukują z organizmu elektrolity. Z tego powodu należy ograniczyć ich spożycie i przede wszystkim nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Posiłki

Do powstania skurczu mięśni może przyczynić się również obfity posiłek. Nie należy więc wchodzić do wody przez przynajmniej godzinę po jedzeniu. Organizm jest bowiem wtedy zajęty trawieniem, a nagła zmiana temperatury czy wysiłek fizyczny mogą spowodować tzw. kolkę, czyli skurcz mięśni gładkich. I o ile zazwyczaj jest ona niegroźna, o tyle podczas pływania może przyczynić się do utonięcia.

Lato jest czasem, w którym szczególnie chętnie korzystamy z kąpieli. Warto więc zadbać o powyższe aspekty, aby móc cieszyć się urokiem wypoczynku nad wodą. I to bez obawy, że dopadnie nas skurcz mięśni.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza