Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Trening interwałowy - podkręć tempo!

Kategoria | Fitness i sport
Trening interwałowy - podkręć tempo!

Podkręć tempo odchudzania i spalania tkanki tłuszczowej! Wypróbuj trening interwałowy

Trening interwałowy- co to takiego?

Istotą treningu interwałowego jest wykonywanie w krótkim czasie ćwiczeń o zmiennej intensywności. Przykładem może być sprint przeplatany truchtem na zmianę. W założeniu przyspieszamy bicie naszego serca, zmuszamy organizm do intensywnej pracy –dużo większej niż długi trening o średniej lub niskiej intensywności. Największą zaletą są szybsze efekty w osiąganiu upragnionej sylwetki, głównie spalania niechcianego tłuszczyku, ale również umacnianie kondycji.

Ile czasu potrzebujemy na wykonanie trenigu?

HIT czyli High Intensity Interval Training , może zająć tylko 4 min! Jest to metoda wykorzystywana przez Amerykanów w tamtejszych fitness klubach tzw. protokół Tabaty. W czym tkwi haczyk? Przecież to nie możliwe, żeby cały trening trwał tylko 4 minuty. A jednak! W tym czasie, na zmianę wykonuje się wysiłek bardzo intensywny (ile sił w mięśniach i płucach) trwający 20 sekund z odpoczynkiem trwającym 10 sekund. Sekret tej metody tkwi w tym, że taki wysiłek „programuje" nasze ciało do całkowicie innego zużywania i kumulowania energii. W prostych słowach: tłuszcz wytapia się z naszego ciała razem z potem wylewanym na podłogę! Oczywiście są też inne opcje, mniej inwazyjne: np. 30 sekund bardzo szybkiego biegu i minuta truchtu lub marszu (całość powtórzyć 10 razy).

Wybór należy do Ciebie. Wolisz maszerować na bieżni przez godzinę czy 15 minut zmuszać swoje ciało do walki ze swoimi słabościami? Niezależnie od tego, czy na wysiłek poświęcisz 15 czy 4 minuty, i tak zyskasz więcej niż pedałując na rowerku, czy maszerując 45 minut. Nie wierzysz? Sprawdź!

Jedynym problemem jest zmuszenie samego siebie do dużego wysiłku. Efekty po skończonych ćwiczeniach jednak zrekompensują zmęczenie i pieczenie mięśni!

Dlaczego warto podjąć wyzwanie?

Udowodniono naukowo, że krótkie, ale bardzo intensywne ćwiczenia spalają więcej kalorii niż treningi dłuższe, ale o niskiej intensywności. Właśnie dlatego osoby odchudzające się nie powinny marnować kilku godzin na długie, nudne ćwiczenia o niskiej intensywności. Wyjątkiem są ludzie, którzy mają problemy z sercem i kulturyści.

Szybkie efekty treningów interwałowych urzeczywistniają ich działanie, które oczywiście zmienia się w zależności od tego, jak długo organizm znajdował się w fazie „HARDCORE’u”, czyli największego wysiłku, oraz ile czasu poświęcał na odpoczynek. Ważne jest, aby faza odpoczynku nie zwalniała naszego tętna za bardzo - musi ono pozostać podwyższone, np. po sprincie odpoczywamy truchtając. Każde dodanie czy odpuszczenie "gazu" naszemu organizmowi to praca dla naszego serca – podnosimy lub zwalniamy puls. Istotą w wykonywaniu treningów interwałowych nie jest poziom naszego tętna w fazie wysiłku, lecz w fazie odpoczynku. Im różnica w dwóch fazach jest mniejsza, trening wymaga większego wysiłku, jest trudniejszy, tym więcej kalorii spalamy i szybciej budujemy naszą kondycję. Chcesz mieć pewność, że ćwiczysz poprawnie? Jeżeli jest Ci bardzo trudno zmieniać tempo z fazy na fazę, to znak, że ćwiczysz dobrze!

Szybszy trening to lepszy seks!

Kolejnym plusem z uprawiania interwałów jest poprawa życia seksualnego. Systematyczne treningi wpływają na zwiększenie wydatkowania energii: więcej przyjemności i doznań możemy sobie dostarczyć będąc w formie! Jak również - zwiększona aktywność fizyczna usprawnia przewodnictwo nerwowe, ukrwienie tkanek i narządów – tam na dole również!

Zamiast leków - ruch!

W niektórych przypadkach nie potrzebne jest faszerowanie się lekami. Do rozwiązania problemów zdrowotnych lub zmniejszenia ich uporczywych objawów i dolegliwości wystarczy odpowiednia aktywność fizyczna. Trening interwałowy jest uznawany za skuteczny, bezpieczny oraz niefarmakologiczny sposób leczenia zaburzeń erekcji u mężczyzn z nadciśnieniem tętniczym. Co istotne, efekty treningu pojawiają się niedługo po jego wprowadzeniu Jest to kolejny powód dla którego warto być aktywnym fizycznie, niezależnie od wieku i stanu zdrowia.

Lista argumentów przemawiających za rozpoczęciem tego typu aktywności fizycznej jest znacznie dłuższa. Podejmij wyzwanie- wykonaj trening interwałowy i ty! Wrażeniami i spostrzeżeniami podziel się w komentarzach.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza