Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Trening ciała to trening umysłu

Kategoria | Fitness i sport
Trening ciała to trening umysłu

Jakie korzyści dla psychiki płyną z treningu?

Każdy, kto uprawia sport, nie przetrenowując się przy tym, odczuwa z pewnością korzyści płynące z wysiłku fizycznego. Trening pomaga utrzymać dobrą kondycję i szczupłą sylwetkę, ale także ma dobroczynny wpływ na psychikę.

Endorfiny

Po treningu najłatwiej zauważyć przypływ dobrego samopoczucia. Ten następuje za sprawą endorfinhormonów, które oddziałują na mózg, zmniejszając ból, a także wywołując uczucie szczęścia i euforię. Endorfiny wydzielane są pod wpływem pewnych bodźców, a jednym z nich jest właśnie wysiłek fizyczny. Naukowcy sądzą, że dodatkowym silnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu tych hormonów jest rywalizacja. Warto więc zastanowić się nad uprawianiem sportów zawierających w sobie ten element.

Odżywcza krew

Wysiłek fizyczny sprawia, że krew szybciej krąży w organizmie, dostarczając więcej tlenu do tkanek. Dotyczy to również mózgu. To powoduje, że po treningu łatwiej nam się myśli, a co za tym idzie – znajdujemy wtedy szybciej rozwiązania problemów. Do tego koncentracja na wysiłku pozwala przestać przejmować się chociaż na chwilę stresem związanym np. z pracą, co ma kolejny dobroczynny wpływ na organizm.

Siła psychiczna

Dzięki treningowi można wyrobić w sobie również bardzo silną psychikę. Wielu trenerów uważa, że sukces w sporcie to sukces w życiu. I nie chodzi tu wcale o zawodowych sportowców, lecz o każdego człowieka. Jak można trenować w celu znacznego wzmocnienia psychiki? Jedną z metod jest odbywanie ciężkich treningów, a od czasu do czasu rzucanie sobie trudnych wyzwań sportowych i realizowanie ich. Dodatkowo, w przypadku treningu siłowego warto ćwiczyć regularnie z dużymi ciężarami, w okolicach 80-90% obciążenia maksymalnego. Walka z takim obciążeniem pozwoli nauczyć się dążyć do celu, co przełoży się na inne dziedziny życia.

Sport to nie tylko sposób na estetyczną sylwetkę, ale również ogromne korzyści zdrowotne. Zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Warto więc uzyskać z niego maksimum korzyści we wszystkich oferowanych przezeń obszarach.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza