Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Tężec - zagrożenie z ziemi

Kategoria | Zdrowie
Tężec - zagrożenie z ziemi

Niebezpieczny kontakt z ziemią

Choć rzadko spotykany, tężec może być bardzo groźny dla życia człowieka, zwłaszcza dla osób nieszczepionych przeciwko tej chorobie. W jaki sposób wpływa na organizm i kto jest szczególnie narażony na zachorowanie?

Toksyny

Choroba rozwija się, gdy dochodzi do zakażenia laseczką tężca. Po przedostaniu się do organizmu bakteria ta zaczyna produkować toksyny uszkadzające centralny układ nerwowy. W najłagodniejszej postaci przejawia się bólem i sztywnością mięśni w rejonie zranienia. Potem pojawia się ból głowy, sztywność zaczyna obejmować inne partie mięśni, czasami również pojawia się szczękościsk. Chory odczuwa niepokój, ma problemy z połykaniem oraz oddychaniem. Mogą pojawić się napady drgawek, a w wyniku wzmożonego napięcia mięśniowego obserwuje się niekiedy nawet złamanie kręgosłupa.

Z ziemi

Na zachorowanie najbardziej narażone są osoby, które mają kontakt z ziemią w pracy. Należą do nich choćby leśnicy czy ogrodnicy. Choroba bowiem najczęściej bierze się z zabrudzenia odniesionej rany ziemią zawierającą bakterie odpowiedzialne za schorzenie. Do zakażenia może również dojść w wyniku zranienia brudnym narzędziem.

Obecnie szczepienie przeciwtężcowe jest obowiązkowe. Otrzymują je dzieci już w pierwszym i drugim roku życia, a dawki przypominające podawane są w wieku 6, 14 i 19 lat. Dodatkowo - konieczne jest przyjmowanie kolejnych dawek nie rzadziej niż raz na dziesięć lat. W związku z tym choroba dotyka głównie osób, które nie były objęte szczepieniami w ogóle lub nie otrzymały szczepień przypominających.

Intensywna terapia

Leczenie tężca zawsze prowadzone jest w ramach intensywnej opieki medycznej. Choremu podawane są antybiotyki (np. penicylina), a jeżeli nie był zaszczepiony w pełnym cyklu – również dawka szczepionki. Dodatkowo wykorzystywana jest surowica przeciwtężcowa czy leki zwiotczające mięsnie. Istotne jest, aby leczenie było podjęte na wczesnym etapie rozwoju choroby – w trakcie tzw. okresu zwiastunowego. Jeżeli bowiem tężec przybierze pełną formę, jest niezwykle trudny do wyleczenia i często kończy się śmiercią.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza