Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Szczepienia przeciwko grypie - zrozum problem, poczuj społeczną odpowiedzialność!

Zdrowie
Szczepienia przeciwko grypie - zrozum problem, poczuj społeczną odpowiedzialność!
Autor:

Problem niskiej wyszczepialności przeciwko grypie w Polsce

Do "sezonu grypowego" zostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz warto pomyśleć o szczepieniu przeciwko grypie oraz poznać podstawowe fakty dotyczące szczepień przeciwko grypie. W tym artykule wskażemy grupy osób, które powinny zaszczepić się przeciwko grypie. Czy należysz do jednej z nich? Z pewnością tak!

Poziom wyszczepialności przeciwko grypie w Polsce wynosi mniej niż 4%, co stanowi 100-krotnie mniej niż w innych Państwach europejskich. Dane te są bardzo niepokojące ze względów epidemiologicznych oraz zważając na  możliwe poważne powikłania pogrypowe. Szczepienie przeciwko grypie sezonowej to jednorazowy koszt ok. 30-40zł, nie jest to drogie szczepienie. Jaka jest zatem przyczyna tak niskiej wyszczepialności przeciwko grypie w Polsce? Trudno jednoznacznie określić, natomiast jednego jesteśmy pewni - jako społeczeństwo wciąż zbyt mało wiemy na temat profilaktyki związanej ze szczepieniami ochronnymi. Stąd stopniowa edukacja na temat szczepień ochronnych przed rozpoczęciem sezonu grypowego jest konieczna. Zachęcamy do przeczytania artykułu, który przedstawia zagadnienie w szczegółach oraz określaja wskazania do szczepień przeciwko grypie sezonowej.

Podsumowanie sezonu grypowego 2013/14

Według danych zaprezentowanych w czasie konferencji Flu Meeting 10.04.2014 Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy w sezonie 2013/2014 zanotowano ponad 2 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Od września 2013 r. do końca marca 2014 r. prawie 7 tys. osób przybywało w szpitalu z powodu grypy, a 15 zmarło. Jednakże jak komentują eksperci- faktyczna liczba zgonów z powodu grypy jest większa, niż wskazują na to oficjalne statystki, co wynika z faktu, że nawet w szpitalu trudno jest jednoznacznie skojarzyć, że niektóre choroby ( szczególnie układu krążenia i oddechowego) w rzeczywistości stanowią powikłania wcześniej przebytej grypy.

Niski poziom świadomości – niski poziom wyszczepialności

W sezonie 2013/2014 zaszczepiło się zaledwie 3,8 % Polaków, podczas gdy w innych krajach jest dziesięciokrotnie większy odsetek zaszczepionej populacji. Tak niski poziom wyszczepialności przeciwko grypie wynika z braku odpowiedniej edukacji polskiego społeczeństwa - pacjentów i lekarzy- i budowania w nich przekonania na temat ogromnego znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia pojedynczej jednostki i jej otoczenia. Ludzie nie zdają sobie również sprawy z poważnych powikłań grypy.

Wskazania do szczepienia przeciwko grypie

Kto powinien się zaszczepić? Tak naprawdę rekomendacje dotyczą wszystkich grup wiekowych od 6m.ż. i uwzględniają osoby:

- z dużym ryzykiem ciężkiego przebiegu grypy lub jej powikłań pogrypowych tj. osoby przewlekle chore, np. na choroby układu krążenia, cukrzycę, mukowiscydozę, choroby układu oddechowego, niewydolność nerek, niedokrwistość, a także osoby po 50. roku życia,

- kobiety w ciąży, gdyż ciężki przebieg grypy i jej powikłania mogą zagrażać ich życiu i życiu ich nienarodzonego dziecka. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami kobiety w II i III trymestrze ciąży powinny otrzymywać szczepionkę przeciw grypie, jeżeli ciąża przypada na okres nasilenia zachorowań na grypę,

- mogące odgrywać istotną rolę w transmisji wirusa grypy oraz osoby, u których występuje zwiększone ryzyko zachorowania ze względu na wykonywany zawód np. personel medyczny.

Szczepionki są zalecane wszystkim zdrowym dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 5 lat.  Szczepienie dziecka należy rozważyć zwłaszcza gdy uczęszcza ono do żłobka lub przedszkola. Dane epidemiologiczne wskazują, że ryzyko zachorowania można zmniejszyć, szczepiąc jego opiekunów oraz wszystkich domowników. Zostało udowodnione, że masowe szczepienia przeciw grypie dzieci w wieku szkolnym mogą wpływać na spadek zapadalności na grypę wśród dorosłych oraz na zmniejszenie liczby zgonów z powodu grypy i jej powikłań w grupie osób w wieku podeszłym.

Przeciwwskazania do szczepienia przeciwko grypie

Z wyżej przedstawionych danych wynika, że tak naprawdę każdy z nas powinien zaszczepić się przeciwko grypie. Czy istnieją przeciwwskazania do szczepienia przeciwko grypie? Tak, lecz są one bardzo wąskie. Szczepionek przeciw grypie nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu (m.in. w wypadku alergii na białko jaja kurzego). U osób z ostrym zakażeniem lub chorobą przebiegającą z gorączką szczepienie należy przełożyć.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza