Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Syndrom widzenia komputerowego

Zdrowie
Syndrom widzenia komputerowego
Autor:

Jakie są przyczyny syndromu?

Syndrom widzenia komputerowego jest traktowany w Polsce jako wynik zmęczenia. Dotyka osób, które spędzają powyżej 2-3 godzin przed komputerem. Czym się charakteryzuje i jak można go uniknąć?

Przyczyny

Syndrom widzenia komputerowego to zespół objawów, będących wynikiem spędzania długich godzin przed monitorem komputera. Według badań, prawie wszystkie osoby pracujące przed komputerem mają przynajmniej jeden symptom typowy dla syndromu. Najczęstszymi przyczynami wystąpienia objawów są:

  • złe oświetlenie pomieszczenia,
  • nieprawidłowa odległość od monitora,
  • refleksy świetlne na monitorze,
  • nieprawidłowa pozycja ciała, w tym kąt nachylenia głowy,
  • wady wzroku.

Czynniki te wpływają na obniżenie higieny wzroku, przez co oczy szybciej się męczą. To prowadzi do pojawienia się symptomów.

Objawy

Najczęściej występujące objawy syndromu widzenia komputerowego to uczucie zmęczenia oczu i pieczenie oczu (uczucie piasku pod powiekami). Pojawia się również nadwrażliwość na ostre światło, a widzenie może stać się niewyraźne lub podwójne. Oczy stają się suche, zaczerwienione, podrażnione. Dodatkowo mogą pojawić się bóle czy zawroty głowy, a także bóle karku.

Jak uniknąć?

W unikaniu syndromu widzenia komputerowego najważniejsze jest zadbanie o higienę oczu. Należy ustawić monitor w odpowiedniej odległości od oczu – najlepiej 2-3 razy większej niż przekątna ekranu. Warto zadbać, aby monitor był dobrej jakości oraz został ustawiony na jak największą częstotliwość odświeżania obrazu.

Kolejna kwestia to oświetlenie – przede wszystkim światło nie powinno odbijać się od monitora. Należy również unikać pracy w ciemnym pomieszczeniu, a jeżeli nie jest możliwe rozjaśnienie go – warto zmniejszyć jasność ekranu.

Ważne jest odpowiednie nawilżenie oczu. Można to robić zarówno przez stosowanie tzw. sztucznych łez, czyli kropli do oczu (najlepiej nie zawierających konserwantów), ale także poprzez pamiętanie o mruganiu. Pracując przed komputerem, człowiek ma tendencję do rzadszego mrugania, co przyspiesza wysychanie oczu.

Zmiana punktu widzenia jest bardzo istotną kwestią. Optymalne rozwiązanie to odrywanie wzroku od monitora co 20 minut i przenoszenie go na co najmniej 20 sekund na obiekt oddalony o co najmniej 6 metrów. Najlepiej, jeżeli obiekt ten jest zielony – zieleń dodatkowo odpręża wzrok.

Problem może również tkwić w nieprawidłowościach w funkcjonowaniu filtru łzowego. Ten składa się z trzech warstw, z których każda odpowiada za nawilżenie oczu. Badania dotyczące poprawnego działania filtru łzowego przeprowadzi lekarz okulista.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza