Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Suplementy - leki na wszystko?

Kategoria | Dieta
Suplementy - leki na wszystko?

Spożywamy coraz więcej suplementów

Statystyki wskazują, że Polacy z każdym rokiem zażywają coraz więcej suplementów diety. Choć najczęściej kupowanymi są te środki, które mają poprawić wygląd lub pomóc schudnąć, na liście chętnie spożywanych znajdują się też preparaty witaminowe czy z magnezem.

Musisz

Suplementy diety są wszechobecne. Atakują z kart czasopism, stron internetowych, telewizji oraz radia. Mają pomóc wzmocnić paznokcie, włosy, uzupełnić braki witaminowe. A prawdopodobnie każdy mężczyzna, który kiedykolwiek chciał rozbudować muskulaturę, słyszał, że potrzebuje do tego suplementów (odżywek), gdyż inaczej efekty będą marne lub przyrost mięśni będzie niezwykle powolny.

Jedne reklamy suplementów mówią, że aby uzyskać efekty w danej dziedzinie, np. poprawie urody, przyjmowanie tych środków jest konieczne. Drugie – obiecują przejście drogi do celu skrótem. Chcesz schudnąć? Zażyj tabletkę, dzięki temu zrzucisz zbędne kilogramy bez diety i wysiłku fizycznego. Szybko, łatwo i przyjemnie. Czy jednak rzeczywiście suplementy diety działają?

Nie dla każdego

Lekarze są zgodni, że suplementy diety mogą rzeczywiście wpływać korzystnie na organizm, jednak tylko wtedy, gdy ktoś rzeczywiście potrzebuje uzupełnienia diety. I mowa tutaj nie o cudownych środkach na utratę wagi czy zatrzymanie procesu starzenia, ale o uzupełnianiu witamin i składników mineralnych. Lecz i tak przede wszystkim substancji tych powinna dostarczać zbilansowana dieta, której nic nie zastąpi.

Nieporozumienie

Natomiast panująca obecnie moda na suplementy jest nieporozumieniem. Ludzie, i to nie tylko Polacy, przyjmują za dużo tych substancji, co może doprowadzić do powstania znaczących szkód w organizmie. Po pierwsze, zażywając zwłaszcza po kilka suplementów na raz można łatwo przedawkować witaminy lub składniki mineralne, co może okazać się fatalne w skutkach dla ludzkiego zdrowia. Na przykład szumnie reklamowany kwas foliowy, który ma hamować rozwój nowotworów układu pokarmowego i pomagać kobietom w ciąży, w nadmiarze wręcz zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka!

Poza tym – nie ma co się oszukiwać, samo przyjmowanie suplementów, nawet przy zachowaniu ostrożności, niekoniecznie jest tak dobre dla organizmu, jak to jest pokazane w reklamach. W końcu serwowane są one w postaci tabletek, proszków, etc. Zawierają więc – oprócz docelowych substancji aktywnych - liczne związki chemiczne, które mogą mieć mniej lub bardziej szkodliwy wpływ na organizm.

Dieta podstawą

Boom na suplementy wynika z naukowych dowodów na to, że dieta obfita w witaminy i mikroelementy pomaga uchronić się przed nowotworami i szeregiem innych chorób. Jednak nie ma tutaj dróg na skróty – składników odżywczych powinna dostarczać przede wszystkim bogata, zbilansowana dieta. Także dlatego, że w pokarmach naturalnych potrzebne organizmowi związki występują nie wyizolowane, jak to ma miejsce w suplementach, lecz w otoczeniu innych składników, które ułatwiają wchłanianie i potęgują dobroczynne działanie danej witaminy czy mikroelementu. Badania dowiodły, że przyswajalność sztucznych witamin może być nawet o 70% niższa, niż tych zawartych w naturalnych produktach!

I kolejna kwestia – spora część suplementów oparta jest na substancjach, których działanie nie jest udokumentowane naukowo. Stąd mogą nie być w ogóle efektywne albo wręcz przynosić skutki odwrotne do zamierzonych.

Tylko w razie konieczności

Jeżeli więc rozważasz zażywanie jakiegoś suplementu diety, w pierwszej kolejności skonsultuj się ze specjalistą. Dzięki temu upewnisz się, czy rzeczywiście potrzebujesz uzupełnienia jadłospisu oraz – jeżeli tak – wybierzesz ten najbardziej skuteczny. Lecz warto przy tym pamiętać, że w znakomitej większości przypadków wystarczy urozmaicenie posiłków.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza