Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Sposób na oparzenia słoneczne

Zdrowie
Sposób na oparzenia słoneczne
Autor:

Jak zapobiegać i radzić sobie z oparzeniami słonecznymi?

Problem oparzeń słonecznych dotknął prawdopodobnie każdego z nas. Kto nie był bowiem na plaży, próbował się opalić i – jak się potem okazało – trochę przedobrzył? Czerwona, piekąca skóra w końcu przechodzi w opaleniznę, ale zanim to się stanie, odczuwamy ogromny dyskomfort. Jak sobie z nim radzić?

Zapobieganie

Najlepszym sposobem zapobiegania jest oczywiście nie wystawianie się na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Dotyczy to zwłaszcza osób o jasnej karnacji. Jeżeli jednak już idziemy na plażę, przed wyjściem należy posmarować skórę kremem z filtrem, co najmniej SPF 30. Kolejną bardzo ważną kwestią jest zadbanie o nakrycie głowy. A jeśli wiemy, że będziemy długo przebywać na słońcu, warto ubrać się w jasne ciuchy, odbijające promienie słoneczne.

Nic tłustego

Pamiętaj: podobnie jak w przypadku każdego innego oparzenia, nie smaruj skóry tłustymi i ciężkimi substancjami. Tłusta maść zapewni warstwę izolacyjną, dzięki której poparzone miejsce nie będzie w stanie oddawać ciepła. Spowoduje to, że nasz organizm dłużej będzie się regenerować, a co za tym idzie – dłużej będą trwać ból i dyskomfort. Wyjątkiem tutaj jest miód, który działa leczniczo na skórę.

Sposoby domowe

Jeżeli dojdzie do oparzenia słonecznego, w pierwszej kolejności należy schłodzić skórę. W tym celu dobrze jest wziąć kilkunastominutowy prysznic. Pamiętajmy jednak, żeby nie stosować zimnej wody, lecz chłodną (można zacząć od letniej i stopniowo zmniejszać temperaturę), zwłaszcza gdy oparzenia są rozległe – w ten sposób nasz organizm uniknie szoku wywołanego różnicą temperatur.

Po prysznicu możemy zastosować dodatkowo jeden z domowych sposobów na zmniejszanie obrażeń. Do tego świetnie nadadzą się okłady z kefiru bądź maślanki (ale nie z produktów zawierających cukier). Warto zmieniać okład kilka razy, gdy poprzedni się nagrzeje. Pomoże to nie tylko zmniejszyć temperaturę skóry, ale także ją nawilżyć, w wyniku czego będzie ona w stanie szybciej się zregenerować.

Lepiej zapobiegać

Pamiętajmy, aby unikać poparzeń słonecznych, gdy tylko to możliwe. Nie tylko prowadzą one bowiem do bólu i dyskomfortu, ale także mogą przyczyniać się do powstawania raka skóry. Starajmy się więc nie przebywać na słońcu więcej, niż to konieczne i zawsze dbajmy o profilaktykę.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza