Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Smog cichym zabójcą

Zdrowie
Smog cichym zabójcą
Autor:

Konsekwencje przebywania w smogu

Smog to zjawisko, wynikające z nałożenia się na siebie zanieczyszczeń środowiska oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Obserwowane jest zwykle w dużych miastach, a w Polsce w szczególności obejmuje Kraków, Katowice, Gliwice i Nowy Sącz. Do czego może doprowadzić przebywanie w smogu?

Skład

W skład smogu wchodzą bardzo szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne, takie jak sadza, metale ciężkie, siarka czy benzopiren. Jeżeli stężenie zawieszonego pyłu przekracza znacznie dopuszczalne normy, jest on tak samo trujący jak bierne palenie papierosów. Z tego powodu nawet u osób, u których nie występowały wcześniej żadne czynniki ryzyka, mogą pojawić się dolegliwości związane z układem oddechowym.

Krótki pobyt też szkodliwy

Już nawet krótkotrwały pobyt w miejscu, gdzie stężenie szkodliwych pyłów jest bardzo duże, może skutkować wystąpieniem dolegliwości ze strony układu oddechowego, takie jak bóle w klatce piersiowej, kaszel, chrypka i problemy z oddychaniem. Mogą również pojawić się objawy podobne do zapalenia spojówek, jak łzawienie oraz pieczenie oczu.

Długoterminowo

Szkodliwy smog prowadzi do powstania wielu chorób u osób, które stale są na niego narażone. Powoduje przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, alergie, a nawet przyczynia się do powstania nowotworów płuc. Najmniejsze cząstki pyłu mogą przenikać do krwioobiegu, wpływając na rozwój chorób układu krążenia, jak miażdżyca, nadciśnienie czy nawet mogą spowodować zawał oraz skutkować uszkodzeniami w obrębie innych układów: moczowego czy nerwowego. Większe narażenie na smog powoduje podwyższone ryzyko wystąpienia depresji, choroby Alzheimera, zaburzeń koncentracji i ogólne przyspieszone starzenie się układu nerwowego.

Kobiety w ciąży

Smog jest też bardzo szkodliwy dla nienarodzonych dzieci. Jeżeli kobieta w ciąży ma częsty kontakt z pyłem zawieszonym, istnieje zwiększone ryzyko, że dziecko będzie miało niższą masę urodzeniową, będzie wcześniakiem, a w przyszłości dotknie je astma, alergia i inne choroby układu oddechowego. Ponadto, u takich dzieci obserwuje się zmniejszony iloraz inteligencji oraz zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Konieczna profilaktyka

W związku ze szkodliwym wpływem smogu konieczne jest podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych. Najlepszym wyjściem jest opuszczenie miasta, w którym pył zawieszony jest obecny w zbyt dużym stężeniu, przynajmniej na okres jesienno-zimowy, gdy stężenie smogu wzrasta. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, warto zaopatrzyć się w maski na usta i nos, chroniące przed pyłami, a także w okulary ochronne na oczy. Natomiast w trakcie jesieni i zimy wskazane jest jak najrzadsze opuszczanie mieszkania, a także unikanie uprawiania sportu na zewnątrz.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza